Certyfikat Blisko Natury – jakość w turystyce przyrodniczej

Natura 2000 a turystyka > Certyfikat Blisko Natury – jakość w turystyce przyrodniczej

 logoBliskoNatury
Certyfikat Blisko Natury – jakość w turystyce przyrodniczej

Zmęczeni hałasem i zanieczyszczeniami miasta coraz częściej udajemy się na odpoczynek na wieś. Chcemy w ciszy i spokoju rozkoszować się bliskością  przyrody.  Jesteśmy ciekawi   lokalnych potraw wykonanych ze zdrowej i często ekologicznej żywności, której zdobycie w mieście jest prawie niemożliwe.  Chcemy odkrywać uroki przyrody: piękne krajobrazy, lokalne ptaki i ssaki, roślinność. Chcemy pojeździć rowerem, wybrać się na spływ kajakowy,  pospacerować, pochodzić po górach,  uprawiać nordic walking czy popływać w jeziorze.

Wszystko to oferuje agroturystyka, której popularność z roku na rok wzrasta.

Wybór jest duży i  coraz trudniej wybrać ciekawe miejsce do którego można się udać na wypoczynek.

 Który obiekt wybrać?  W jaki sposób sprawdzić czy dane gospodarstwo  agroturystyczne spełni nasze oczekiwania?

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju znalazła na to pytanie odpowiedź i stworzyła certyfikat Blisko Natury dla gospodarstw agroturystycznych/obiektów turystyki wiejskiej które posiadają ofertę turystyki przyrodniczej i są członkami organizacji/stowarzyszeń turystycznych.
Certyfikat „ Blisko Natury” to pierwszy w Polsce certyfikat, który skupia się na ofercie turystyki przyrodniczej.

Certyfikat zapewnia gwarancję zaufania do tego iż dany obiekt  posiada  odpowiedni poziom jakości świadczonych usług i jest  wiarygodny biznesowo.

Certyfikat posiadają obecnie  54 członkowie stowarzyszeń agroturystycznych (obiekty turystyki wiejskiej) na terenie Polski.

logo-3cm_Agro_kolor

Pilotażowy nabór odbył się  w 2015 roku w ramach projektu Agroturystyka przyjazna Naturze 2000 (cykl szkoleń).

Uczestnicy projektu zostali przygotowani do  utworzenia i wdrożenia oferty turystycznej poprzez konsultacje terenowe z ekspertami ds. przyrody oraz  szkolenia z ekspertami ds. certyfikacji, turystyki, promocji.

Wartością dodaną do posiadanego certyfikatu jest promocja obiektu przez Operatora  w Internecie i w publikacjach.  Ponadto  korzyścią z  uczestnictwa w projekcie jest networking, sieciowanie, wymiana dobrych praktyk oraz nawiązanie społeczności.

Więcej informacji o certyfikacie,  kolejnym naborze, szkoleniach z interpretacji przyrody oraz tworzenia/wdrażania/promocji/sprzedaży oferty turystyki przyrodniczej    znajdują się

  działania w 2016 – nabór na certyfikat, szkolenia 

Projekt „Agroturystyka przyjazna Naturze 2000 (cykl szkoleń)”  jest dofinansowany ze  środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ine_logo_small           logo_kolor_NFOS.dofinansowano_pl