Leśny Park Przygody Le Chene Perché, Francja

mala fotka

LEŚNY PARK PRZYGODY
LE CHENE PERCHÉ

Firma: Le Chêne Perché
Adres:
Domaine de la Vénerie
08460 Signy l”Abbaye
Region Szampania-Ardeny
Francja
Adres internetowy: http://www.lecheneperche.com

1. Historia i struktura działalności
Le Chêne Perché – Zawieszony Dąb powstał w czerwcu 2007 roku jako spółka z o.o. Ten czterohektarowy park przygody, położony jest w samym centrum lasu państwowego de la Vénerie (fr. łowiectwo) w miejscowości Signy-l’Abbaye. Po trzech latach prac przygotowawczych powstało interesujące założenie, u podstaw którego leży gospodarowanie oparte na zrównoważonym rozwoju. Clément Nemery wpad na pomysł tego przedsięwzięcia zajmując się serwisowaniem francuskich akrobatycznych parków linowych. Obecnie wraz z ze współzałożycielem Benjaminem Laurent, przewodnikiem, i Nathalie Maffre, asystentką dyrekcji, zarządza strukturą zatrudniającą 6 pracowników.
Zawieszony Dąb tworzy zespół pasjonatów przyrody, którzy umożliwiają odkrycie lasu Signy poprzez różne formy obcowania z nim. Zatopiony w bujnej zieleni w zabytkowym miejscu Le Chene Perché jest nośnikiem idei gospodarki opartej na zrównoważonym rozwoju. Twórcy firmy pokazują jak myśleć „zielono” i czerpać z tego przyjemność.
Oferta obejmuje m. in.: wynajem kabin do spędzenia niezapomnianych nocy, jazdę górskim rowerem (również tandem), ścieżki spacerowo-edukacyjne (animacje przyrody), park linowy.
To ciekawe miejsce odwiedza coraz więcej turystów: już w pierwszym roku działalności było to 5 tys. osób, w kolejnym – 7,5 tys. Sukces firmy wynika stąd, iż jej oferta znakomicie wpisuje się w nowy trend: to co nietypowe i rzadko spotykane poszukiwane jest nie tylko przez bobo (boheme-bourgois, francuskie określenie dość zamożnego typu ludzi, którzy pretendują do bycia artystyczno-alternatywnymi a nie nowobogackimi). „Można zaobserwować przedstawicieli wszystkich klas społecznych. Przyznać należy, ze cena za nocleg ze śniadaniem waha się w granicach 35 – 55 euro, więc w promieniu 350 km nie ma konkurencji cenowej, a ponieważ pomysł się podoba, w trzech z czterech domków mamy już pełną rezerwację miejsc od maja do początku września” (wypowiedź menadżera i inicjatora projektu, Clément Nemery, 6 sierpnia 2009).
Widać realne zapotrzebowanie na tego typu rozrywkę, prężnie rozwijającą sie we Francji. Wielu podoba się ten powrót do natury, przyjeżdżają tu spróbować czegoś niecodziennego. Amatorzy tego zawieszenia między niebem a ziemią to w większości Ardeńczycy, ale park przyciąga również Holendrów i Belgów, mieszkańców północnej części Francji, Lotaryngów i Paryżan.
Nie bez znaczenia jest fakt, że La Vénerie ma ciekawą historię. W pierwszej dekadzie XIX w był to budynek myśliwski, który w 1923 roku został przekształcony w miejsce spędzania wakacji dla dzieci. Strano się tu o nie zatroszczyć i zagoić rany spowodowane doświadczeniami wojny i długoletnich konfliktów. Po drugiej wojnie światowej sytuacja się powtórzyła. Dzięki pomocy dobrych ludzi obóz otworzono ponownie i funkcjonował on aż do lat 70 tych.
W latach 1982-1984 La Vénerie mieściła szkołę średnią dla dzieci z Signy-l’Abbaye. Następnie znów bywali tu, jak niegdyś, myśliwi, odbywały się spotkania lokalnych klubów, nawet koncerty rokowe, jednak popadający w ruinę budynek wkrótce musiał zostać zamknięty. Odrodzenie nadeszło wraz impulsem władz lokalnych (Crêtes Préardennaises – wspólnoty gmin) oraz mieszkańców, którzy zgodzili się na realizację projektu Le Chêne Perché.
Przywrócenie do życia budynku i sąsiedztwa La Vénerie wymagało więcej pracy i środków, niż wydawało się na poczatku. Sponsorzy nie tylko dostarczali pieniądze czy materiały, ale również brali udział w burzy mózgów i wymianie doświadczeń, know-how. Do partnerów projektu należy wiele firm, bez których działania pomysłodawców byłyby bezowocne. Przedsięwzięcie stanowiło wyzwanie zarówno w aspektach prawnych, technicznych i ludzkich. Po sporządzeniu planów wybrano odpowiednie materiały (świerk i modrzew) i znaleziono zdolnych specjalistów – budowniczych przygotowanych do pracy na wysokości.
Ostatecznie plany rozbudowy obejmują osiem kabin. „Chcemy utrzymać jakość wypoczynku i niezależność każdego z obiektów – goście mają mieć poczucie izolacji od siebie nawzajem” – mówi właściciel.

2. Walory przyrodnicze
Masyw Signy-l”Abbaye to pofałdowany teren pokryty niemal w całości przepastnymi lasami liściastymi, tworzący krajobraz typowy dla Crêtes Pré-Ardennaises.
Obszar te jest obecnie proponowany jako Specjalny obszar ochrony siedlisk, kod: FR2100300. Powierzchnia obszaru: 2241 ha, wysokość minimalna: 130 m, maksymalna: 254 m. Region biogeograficzny – kontynentalny.
Lasy liściaste na podłożu gliniastym lub gleju pokrywają około 98% powierzchni obszaru. Na kolejny 1% składają się wilgotne i mezofilne murawy, a pozostałą powierzchnię zajmują tereny zabagnione i podmokłe oraz roślinność charakterystyczna dla brzegów wód.
Występują tutaj liczne siedliska wymienione w dyrektywie siedliskowej, a mianowicie:
• Las bukowy Asperulo-Fagetum – 31% powierzchni
• Subatlantyckie i środkowoeuropejskie lasy dębowe lub grądowe z Carpinion betuli, stanowiące 8% powierzchni
• Lasy aluwialne z olszą czarną oraz jesionem wyniosłym, siedlisko priorytetowe pokrywające 3% obszaru Massif de Signy-L”abbaye, głównie wzdłuż potoków.
• Poza tym występują lokalnie ziołorośla eutroficzne płaskowyżów, górskie i alpejskie oraz priorytetowe petryfikujące źródła tufowe.
Fauna i flora Signy-l”Abbaye to m.in. bezkręgowce reprezentowane przez szklarnika górskiego (Cordulegaster bidentata), ssaki: kot domowy (Felis sylvestris) oraz Orzesznica oraz przedstawiciel świata roślin: śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum).
Masyw Signy-l”Abbaye to doskonały teren do uprawiania sportów: pieszych wędrówek, wycieczek na górskich rowerach lub spływów kajakowych. Boczne drogi dają możliwość przepięknych wędrówek konno. Warto zatrzymać się w dolinie rzeki Aisne a także przemierzyć wzgórza odwiedzając pola golfowe.

3. Oferta
Kto jako dziecko nie marzył o domku na drzewie? Teraz to marzenie staje się rzeczywistością. We dwoje lub z rodzina, przyjeżdżają tu osoby o śmiałej naturze, aby odetchnąć od szarej codzienności, lub po prostu „naładować baterie”. W Zawieszonym Dębie można bowiem spać na wysokości 3, 8, 13 lub 16m w prostych ale ujmujących chatkach, skonstruowanych na dębach.
W ofercie znajdują się cztery typy domków na drzewie: 4 osobowe La lisière (Na skraju) i Sous-bois (Podszyt), Canopée (Sklepienie) – zbudowany w najwyższej partii drzew – dla 2 osób oraz Ruche (Ul) zawieszony najniżej i mogący pomieścić do 8 osób.
Drewniane kabiny spełniają wymogi bezpieczeństwa. Zbudowane na dębach przez zespół profesjonalistów posiadają sypialnie od 9 do 15 m2 i balkony od 6 do 10 m2. Wewnątrz znajdują się rustykalne meble, piecyk opalany drewnem na zimne noce oraz ekologiczne suche toalety, dzięki którym nie ma potrzeby wracać do cywilizowanego świata. Może z wyjątkiem poranków, kiedy to przez zespół Le Chêne Perché u stóp drzew, na których znajdują się obiekty, składane jest śniadanie. Wystarczy wtedy uruchomić bloczek i podciągnąć na górę koszyk z pożywieniem.
Największy jest Ul w którym na 3 poziomach (w sumie 80 m2) znajdują się 4 podwójne łóżka i nie ma dolnej granicy wieku dla gości, gdyż standardy bezpieczeństwa są na najwyższym poziomie i można się tam dostać po prostych schodach. Dzięki temu jest to oferta idealna dla rodzin z dziećmi. Najmniejsza z chatek – Canopée ma zaledwie 15 m2 i przewidziana jest dla 2 osób powyżej 14 roku życia. Dostać się ta można po bezpiecznej drabinie lub wiszącym mostku.
To miejsce rozrywki ma również park linowy złożony z wytyczonych 8 tras (trzy dla dzieci, pięć dla dorosłych) z 70 akrobatycznymi przeszkodami. Przemierzając „ścieżki” w zależności od trudności można trafić na szczyt dębu lub nawet skoczyć na bangee.
W Centrum Rowerowym Signy l”Abbaye, odznaczonym przez Francuski Związek Kolarstwa, można wynająć rowery górskie, rowery hybrydowe, tandemy i przyczepki dla dzieci. Dostępnych jest 9 świeżo przygotowanych szlaków turystycznych, podzielonych na 4 stopnie trudności (odpowiednio: zielony, niebieski, czerwony i czarny – fragmenty ścieżek leśnych, dróg nieutwardzonych i betonowych). Każdy może tam znaleźć trasy dostosowane do swoich możliwości. Na rowerze czy piechotą warto zwiedzić las Signy l”Abbaye i jego okolice.
Dla dzieci i młodzieży organizowane są zajęcia na łonie przyrody. Są one przygotowane zależnie od wieku, na każdym poziomie edukacji, od szkoły podstawowej po liceum odpowiednio względem sprawności uczniów i programu szkolnego. Te zabawy trwają zazwyczaj 2,5 godziny i mogą być połączone ze wstępem do parku akrobatycznego. Na potrzeby każdego typu atrakcji użyczane są materiały dydaktyczne (plansze, przyrządy laboratoryjne, lupy, lornetki…), jak również odpowiednie teksty. Grupą zajmuje się firmowy animator, jednak należy przewidzieć wystarczającą liczbę opiekunów dla grupy. Należy również mieć ze sobą kalosze, płaszcze przeciwdeszczowe i ubrania na zmianę, ponieważ zajęcia obejmują nie tylko utarte ścieżki. Jeśli nauczyciel chciałby pogłębić pewien aspekt programu związany z ochrona środowiska organizatorzy mogą skupić się na wybranym temacie.
Kolejnym elementem oferty jest 1,3 kilometrowa ścieżka do interpretacji przyrody, do której wszyscy mają swobodny dostęp, nawet osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Trasa składa się z różnych warsztatów, które pozwalają odkryć sekrety natury. W ten sposób można odkryć niektóre drzewa, przedstawicieli fauny czy nauczyć się interpretować krajobraz. Aby móc dokładniej przyjrzeć się środowisku naturalnemu przygotowane są tzw. sakwy nauczyciela – torby zawierające zestaw prawdziwego badacza: lornetka, busola, lupa, siatka do łapania motyli. Komplementarna do sakwy nauczyciela jest książeczka do odczytywania przyrody. Pomoże ona określić nieznane gatunki, zweryfikować niektóre obserwacje. Publikacja zawiera m.in. podstawowe informacje dotycząc rozróżniania gatunków i ciekawostki dotyczące lokalnej przyrody. Warto mieć dobre buty do chodzenia, najlepiej za kostkę.

4. Promocja
Od samego początku, metoda informacji z ust do ust, polecania przez znajomych daje świetne efekty i przynosi spodziewany odzew. Popyt wzrasta, zjawiają się turyści z promienia 500 km.: nie tylko Francuzi, ale również wielu Belgów i Holendrów.
Internet w znacznym stopniu przyczynia się do odnoszonego sukcesu firmy. Dużo informacji i zdjęć, a nawet własny blog Zawieszony Dąb prezentuje na swojej stronie internetowej.
W promocji pomaga również modna obecnie idea zrównoważonego rozwoju. Zjawiają się tu goście, którym nie obca jest troska o środowisko, zainteresowanie oszczędnością energii, „zielonymi” materiałami i bliskim kontaktem z przyrodą mimo specyficznych warunków.
Ciekawą forma reklamy są oferowane przez Le Chêne Perché ważne przez cały rok bony upominkowe. Wręczenie takiego prezentu to osobista rekomendacja leśnego parku przygody.

Źródła:
www.lecheneperche.com.
Artykuł w gazecie L’Union z dnia 6 sierpnia 2009 http://www.lunion.presse.fr/index.php/cms/13/article/336390/Ils_jouent_a_cabane_perchee
http://natura2000.environnement.gouv.fr/sites/FR2100300.html
http://eunis.eea.europa.eu/sites-factsheet.jsp?idsite=FR2100300