Gospodarstwo agroturystyczne "Rörbo Gard", Szwecja

Natura 2000 a turystyka > Przykłady Jak skorzystać na Naturze 2000 > Przykłady zagraniczne > Gospodarstwo agroturystyczne "Rörbo Gard", Szwecja

Właściciele farmy Gunilla i Walter Preiholt sami prowadzą gospodarstwo i zajmują się turystami. Dzięki współpracy z sąsiadami przygotowywane są dla gości do spożycia i zakupu lokalne produkty spożywcze, a pobliskie gospodarstwo Bångbo umożliwia poszerzenie oferty aktywnego wypoczynku w formie jazdy konnej.

Nazwa i adres firmy

Rörbo Gård – dom nad jeziorem
Gospodarze: Gunilla i Walter Preiholt.

Rörbo 104
73050 Skultuna
środkowa Szwecja

http://www.rorbogard.se/

Historia i struktura działalności

Obecni właściciele nabyli farmę w 1999 roku. Ich poprzednicy zajmowali się produkcją mleka. W 2002 roku zamiast mleka zaczęto produkować tu mięso oraz zapraszać turystów.

Zdaniem Państwa Preiholt w dzisiejszych czasach istnieją dwa sposoby pracy w gospodarstwie rolnym: można produkować masowe ilości towaru jednego rodzaju lub, jak jest w ich przypadku, robić kilka rzeczy równolegle: hodować krowy i owce, produkować mięso, oferować catering, sprzedawać mięso, hamburgery, kiełbaski oraz przyjmować turystów.

Gospodarze są zainteresowani ochroną przyrody i prowadzą swoją produkcję w sposób zgodny z naturą, co, ich zdaniem, jest bardzo ważne względem przyszłości. Z drugiej strony ze względów finansowych zapraszają turystów, jako że muszą również płacić rachunki. Goście wybierający ten sposób spędzania wakacji zazwyczaj są ciekawi przyrody, zwierząt, obserwacji ptaków i życia na farmie. Najczęściej pochodzą z dużych miast, choć zdarzali się również inni rolnicy.

Właściciele farmy sami prowadzą gospodarstwo i zajmują się gośćmi. Dzięki współpracy z sąsiadami przygotowywane są dla gości do spożycia i zakupu lokalne produkty spożywcze, a pobliskie gospodarstwo Bångbo umożliwia poszerzenie oferty aktywnego wypoczynku w formie jazdy konnej. Gospodarze mówią po angielsku i niemiecku.

Oferta

Przez cały rok turyści są gorąco witani i zapraszani na spokojną szwedzką wieś. Ofertę stanowi możliwość wynajęcia ponad stuletniego domku z ogrodem. Budynek ma powierzchnię 139 m2 i jest oddalony o 200 metrów od „dworku” gospodarzy. Są w nim trzy sypialnie (każda z sześcioma łóżkami, można dostawić łóżeczko dziecięce), pokój dzienny z TV i radio oraz w pełni wyposażona kuchnia. Do dyspozycji gości są dwie łazienki z prysznicem, a także pościel i ręczniki. Samochód można zaparkować pod domem lub w garażu. Gospodarstwo Rörbo jest członkiem organizacji Bo pa lantgard i zapewnia catering w rozliczeniu dniowym lub tygodniowym; można zamówić same śniadania lub przygotować posiłki we własnym zakresie.

mala fotka

Takie zakwaterowanie jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla rodzin z dziećmi: Położony na uboczu dom ma za najbliższe sąsiedztwo tereny wypasu bydła rasy Hereford oraz konie, owce, psy i koty, a goście mogą przywieźć też własne zwierzęta. Wiosną lub latem można zobaczyć zabawy jagniąt i cieląt oraz posłuchać śpiewu ptaków. W samym gospodarstwie jest dwanaście zwierząt, z czego trzy: Jake, Julia i Trudvi, należą do gospodarzy.

Gospodarstwo oferuje wiele sposobów spędzenia czasu, w zależności od pory roku.

 • Całodniowe wędrówki,
 • Jazdę na rowerze,
 • Jazdę konna,
 • Pływanie łódką, łowienie ryb,
 • Kąpiel w leśnym jeziorze, zimą – jazdę na łyżwach,
 • Narciarstwo biegowe,
 • Obserwowanie ptaków,
 • Polowanie na małą zwierzynę,
 • Strzelanie do rzutków,
 • Przebywanie ze zwierzętami gospodarskimi, opiekę nad zwierzętami i udział w codziennej pracy w gospodarstwie,
 • Zbieranie jagód w lesie,
 • Możliwość dowiedzenia się jak powstaje ekologiczna żywność.

Dla miłośników ptaków Rörbo Gård jest świetnym wyborem, gdyż w odległości 8 km od domu znajduje się jezioro Rörbo, należące do Sieci Natura 2000. Jest to obszar wyróżniony zarówno ze względu na pojawiające się gatunki ptaków jak i siedliska chronionych gatunków zwierząt. Można tu również powiosłować łódką i łowić ryby. Ponad to w gospodarstwie przywrócono stare mokradło o powierzchni 6,8 ha. Nie wiadomo jeszcze, jakie ptactwo upodoba sobie to miejsce.

Niezapomnianych wrażeń dostarcza również podziwianie krajobrazów z grzbietu konia. Początkujący w pobliskiej farmie Iceland uczą się jazdy na islandzkich kucykach. Dzięki współpracy z oddaloną o 8 kilometrów farmą Bångbo Gård dostępne są również konie do jazdy w stylu western riding oraz baroque-riding.

W gospodarstwie „Rörbo Gard” właściciele koni mogą wynająć miejsce dla swoich zwierząt, gdzie, w zależności od potrzeb, mogą sami się nimi opiekować lub tylko jeździć od czasu do czasu. Zwierzęta przez cały rok mają dostęp do dużych, ekologicznych pastwisk. Goście ze swymi końmi są zaproszeni na nocleg podczas dłuższej podróży lub na dłuższe okresy, np. podczas urlopu wychowawczego czy wakacji.

Gospodarstwo zajmuje się również produkcją ekologicznej wołowiny i jagnięciny. Zwierzęta od urodzenia hodowane są w „Rörbo Gard” przy zastosowaniu naprzemiennego systemu wypasu krów i owiec, co zmniejsza zakażenia zwierząt pasożytami. Własna ekologiczna pasza zapewnia specjalny smak mięsa, które zawiera między innymi nienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, zapobiegające chorobom układu sercowo-naczyniowego.

Gospodarze osobiście zawożą zwierzęta do pobliskiej rzeźni dopiero wtedy, gdy klient złoży zamówienie. Tego samego dnia mięso jest wysyłane w lodówce. W celu sprostania niekiedy licznym zamówieniom, farma współpracuje z czterema innymi gospodarstwami ekologicznymi, działającymi na tej samej zasadzie. Klienci są zawsze zapraszani do odwiedzenia „Rörbo Gard” i obejrzenia zwierząt. Istnieje również możliwość nabycia wełny owczej, a sąsiednie farmy oferują własnej produkcji miód, sery i musztardę.

Opis przyrodniczo-turystyczny

Dolina Czarnej Rzeki (Svartådalen) obejmuje 4 jeziora eutroficzne połączone meandrującą rzeką, torfowiska, podmokłe łąki i lasy bagienne. Znajduje się tu element należący do europejskiej sieci Natura 2000: specjalny obszar ochrony siedlisk Spartån, kod: SE0620232. Unikalny krajobraz i bogactwo biologiczne nisko położonych łąk mają znaczenie dla rolnictwa, gdyż w dolinie wilgotne pastwiska i łąki dostarczają żywnościć dla bydła przez cały rok. Podtrzymuje się tu tradycyjne koszenie. W dolinie Czarnej Rzeki można podziwiać wiele gatunków dzikich zwierząt, m.in. jelenie, łosie, rysie i lisy. Kilka razy do roku można zaobserwować wilki i niedźwiedzie. Jezioro Rörbo to azyl, gdzie rozmnażają się m.in.: Łabędź krzykliwy, Żuraw, czy Rybitwa Czarna. Ptaki migrujące chętnie zatrzymują się tu by wypocząć i nabrać sił.

Nie tylko przyroda przyciąga turystów do Svartådalen. Dolina jest obszarem o bogatym dziedzictwie kulturowym, z dobrze zachowaną tradycyjną architekturą, m.in. charakterystyczną dla Wikingów. Najstarsze pozostałości liczą sobie 9.000 lat i pochodzą z epoki kamienia łupanego.

Jedne z rozpoznawanych miejsc o znaczeniu historycznym w Szwecji to Odendisa Rune Stone (Odendisastenen), na wyspie Braheholmen. Jest to magiczny kamień runiczny wzniesiony w Hassmyra. Kamień zawiera wiersz w języku fornyrðislag i jest jednym z niewielu wzniesionych na cześć kobiety. W Kloberget, Västerfärnebo, znajdują się oraz groby z Epoki Żelaza, a w Hörnsjöfors obejmuje stare miejsce produkcji żelaza. Krajobraz Nötmyran to łąki z charakterystycznymi stodołami na siano.

W Sala, Västmanland można zwiedzać kopalnię srebra, której działalność wstrzymano w 1908 roku. Przewodnicy podczas wycieczki w dół kopalni opowiadają o trudnej pracy górników i oprowadzają po różnych głębokościach kopalni. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć tysiące nietoperzy żyjących w kopalni, a także zwiedzić jej zrekonstruowane główne pomieszczenie. Codziennie wyświetlany jest film o kopalni a całości dopełnia tematyczne Muzeum.

Niedaleko kopalni, nad rzeką (Dalälven) leży Möklinta. Każdego roku, w drugim tygodniu lipca tysiące osób przybywają tu na tygodniowy festiwal. Odbywają się wtedy wiejskie zawody, m.in.: układanie drewna, krowie bingo, rzut siekierą, psie pokazy i wiele innych imprez. Kilka lat temu w Möklinta odbyły się mistrzostwa świata w układaniu konstrukcji z drewna, gdzie padł rekord budowy najwyższego stosu drewna na świecie – 17,72 metrów. Co roku uroczystości stają się coraz bardziej zabawne a turyści przyjeżdżają jeszcze liczniej.
W miejscowości Sätra w roku 1700 królewski lekarz Karla XII, Samuel Skragge, odkrył właściwości lecznicze wody źródlanej. Od tego czasu ludzie przybywają tu w poszukiwaniu zdrowia, siły i mądrości. Dziś mrucząca woda w „Źródle Trinity” wraz z otaczającymi budynkami stały się nowoczesnym Spa wraz z centrum konferencyjnym, restauracją i basenem. Wspaniale utrzymywane parki i domy z XVII wieku budzą zachwyt turystów.

Promocja

Państwo Preiholt skontaktowali się ze szwedzką organizacją „Zostać na farmie” (Bo på Lantgård, www.bopalantgard.se) i za jej pośrednictwem rozpoczęli działalność marketingową. Między innymi dzięki temu do Rörbo Gård przyjeżdżają goście z całej Europy; byli tu już Holendrzy, Belgowie, Niemcy, Włosi, Francuzi, Polacy, mieszkańcy Wysp Brytyjskich, Austrii, Rosji, Norwegii, Finlandii, Danii no i oczywiście Szwecji. Wszelkie informacje dostępne są na stronie internetowej w 3 językach.

Źródła:
http://www.rorbogard.se/ strona firmy
http://www.svartadalen.nu/eng/ portal turystyczny Doliny Czarnej Rzeki (Svartadalen)
Plan ochrony obszaru Natura 2000 Rörbosjön SE0250154