Firma turystyczna „Ecotur”, Hiszpania

W 1995 roku w okolicy rezerwatu Muniellos, Jose Maria Díaz González utworzył firmę turystyczną Ecotur, pierwsze tego typu przedsięwzięcie w okolicy. Pomocne okazało się doświadczenie założyciela Ecotur w dziedzinie edukacji przyrodniczej, zdobyte w stowarzyszeniu ekologicznym.

 

Nazwa i adres firmygaleria

Firma turystyczna „Ecotur”,
Założyciel: Jose Maria Díaz González.

Schronisko Vega de Hórreo,
10 – 33818 Vega de Horreo, 17 km od Cangas del Narcea,
Wspólnota autonomiczna Asturia, północna Hiszpania.

http://www.ecotur.arrakis.es/
ecotur@arrakis.es

Historia i struktura działalności

W 1995 roku doświadczony w dziedzinie edukacji przyrodniczej Jose Maria Díaz González utworzył firmę turystyczną Ecotur. Było to wtedy pierwsze tego typu przedsięwzięcie w okolicy, czyli na obszarze rezerwatu Muniellos (Reserva Natural Integral de Muniellos).

Firma pana Díaz Gonzáleza rozpoczęła działalność oferując kwaterę w schronisku Vega de Horreo, zlokalizowanym w wiosce o tej samej nazwie, w którego budynku do 1994 roku mieściła się szkoła. Poza możliwością noclegu, w schronisku zorganizowano centrum ekoturystyki, związane z obszarami chronionymi południowo-zachodniej Asturii. Z czasem oferta Ecotur objęła również edukację środowiskową i turystykę ekologiczną na terenie rezerwatu Muniellos.

W 1996 roku pojawiła się firma Turismo Activo a jeden z gospodarzy zaczął organizować nocleg dla turystów. Wtedy, we współpracy z Ecoturem, założono Stowarzyszenie na rzecz Agroturystytki (Asociacion de Turismo Rural) mające na celu ustanowienie podstaw rozwoju zrównoważonej turystyki na terenie Muniellos. Działania te były wspierane przez lokalną administrację. Podstawę rozwoju stanowiły:

 • Najwyższy szacunek dla przyrody,
 • Wysoka jakość inwestycji i usług,
 • Otwartość na nowych członków (kwatery, firmy turystyczne i rzemieślnicy), spełniających standardy jakości,
 • Rozwój zrównoważonej turystyki wokół obszarów chronionych.

W kolejnych latach szeroko promowano okolice rezerwatu Muniellos, co zaowocowało wzrostem liczby lokalnych firm turystycznych z trzech do szesnastu. Wszystkie zrzeszone w stowarzyszeniu działają w sposób skoordynowany. Kwatery i firmy turystyczne na początku finansowały się z własnych środków. Obecnie wsparcie zapewnia Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dla Cangas del Narcea, Degaña e Ibias (Proder II Alto Narcea-Muniellos). Centra edukacji przyrodniczej i oznakowane szlaki turystyczne są finansowane przez administrację lokalną oraz administrację wspólnoty autonomicznej Asturii.

Obecnie Ecotur (Jose Maria Díaz González oraz Chema Díaz González) współpracuje z firmą Natur, promującą aktywną turystykę na łonie natury. Pozwala to na poszerzenie oferty o propozycje różnorodnych form spędzania czasu dla gości schroniska.

Walory przyrodniczo-turystyczne

Natura była hojna dla Cangas del Narcea. Dzięki długotrwałemu odosobnieniu tego południowego terenu Kordyliery Kandabryjskiej i odchodzących od niej łańcuchów górskich lokalny krajobraz pozostał niezmieniony. Pięknie urzeźbione strome szczyty, długie łańcuchy górskie i wąskie doliny wraz z wartkimi rzekami, mrocznymi buczynami oraz brzezinami, cisami i jarzębiną tworzą scenerię gęsto zamieszkaną przez zwierzęta będące pod ochroną. Duże powierzchnie stoków południowych porośniętych dębem bezszypułkowym sprzyjają rozwojowi populacji niedźwiedzia brunatnego. Charakterystyczne dla Rezerwatu Muniellos są wysokogórskie jeziorka pochodzenia lodowcowego.

Obszary chronione na tym terenie, wynikające z prawa hiszpańskiego i prawa wspólnoty autonomicznej Asturii w sumie obejmują powierzchnię 567 km2, i stanowią największy obszar chroniony na terenie Asturii. Są to:

 • Reserva Natural Integral de Muniellos.galeria
 • Parque Natural de las Fuentes del Narcea, Degaña e Ibias.
 • Reserva Natural Parcial del Cueto de Arbas.

Obszar chroniony powstały w ramach programu UNESCO Człowiek i Biosfera:

 • Rezerwat Biosfery Muniellos y Fuentes del Narcea, Degaña e Ibias.

Obszary chronione zgodnie z prawem Unii Europejskiej: Obszary specjalnej ochrony ptaków Bosque de Muniellos (kod: ES1200002) oraz Fuentes del Narcea y del Ibias (kod: ES0000055), należące do sieci NATURA 2000. Na tym bogatym przyrodniczo terenie występują liczne siedliska i gatunki roślin i zwierząt o międzynarodowym znaczeniu.

Poza walorami przyrodniczymi turyści podziwiają okolicę ze względu na architekturę i dziedzictwo kulturowe. W Degaña warto obejrzeć lokalną sztukę rękodzielniczą, a w Parku Narodowym Somiedo szałasy z żarnowca; górskie jeziora; ekomuzeum i miasteczka tej pięknej górskiej okolicy.

Miejscowość Allande przybliża historię ukazując celtycką starówkę i pozostałości po kopalni złota. Następnie zaprasza do wyboru restauracji serwującej typowe dania. W Ibias można pospacerować po opuszczonych wsiach, cichych i ukrytych dolinach, podziwiać krajobrazy i na koniec spróbować lokalnej potraw.

Oferta

Zarządzane przez Ecotur schronisko Vega de Horreo dysponuje dwoma mieszkaniami, każde z pryczami dla ośmiu osób. Jest ogrzewanie, ciepła woda, prysznice oraz jedna toaleta w każdym mieszkaniu. Poza tym do dyspozycji gości jest jadalnia, sala do wypoczynku, ogród ze stolikami oraz parking. Można wykupić posiłki lub tylko kanapki piknikowe. W schronisku można też zasięgnąć informacji na temat okolicy, dostępne są broszury, mapy, zdjęcia oraz filmy wideo. Szeroki wachlarz możliwości aktywnego wypoczynku to m.in.:

Wędrówki:

 • Wycieczki z przewodnikiem po Parque Natural de Fuentes del Narcea, Degaña e Ibias
 • Marszruty dydaktyczne, rozpoznawcze mające na celu przybliżenie trybu życia i siedlisk niedźwiedzia brunatnego i wilka,
 • Tygodniowa przeprawa przez Cordillera Cantábrica Occidental (Zachodnia Kordyliera Kantabryjska), we wrześniu,
 • Wędrówki nocne przy pełni księżyca,
 • Górskie wycieczki rowerowe,
 • Zimowe wycieczki na rakietach śnieżnych (można wypożyczyć),
 • Spacer po lesie zwieńczony zwiedzaniem jaskiń. Zapewniony jest niezbędny ekwipunek,
 • Spływ kajakami po rzece Narcea z przewodnikiem (od maja do października). Zapewnione są specjalistyczne stroje, kaski, kapoki oraz obuwie.

Edukacja środowiskowa:

 • Aula Przyrody (Aula de la Naturaleza) „El Vallín” zlokalizowana w schronisku.
 • Jednodniowe i weekendowe kursy przyrodnicze dla zorganizowanych grup. z prezentacjami, dyskusją, wręczeniem dokumentacji i zajęciami praktycznymi w terenie.
 • Szkolenia nt. niedźwiedzia brunatnego i wilka iberyjskiego
 • Kursy fotografii przyrodniczej
 • Zajęcia z orientacji w terenie (mapa, kompas, konkurs na orientację)
 • Wakacyjny kurs terenowy (rozbijanie obozu) dotyczący niedźwiedzia brunatnego
 • Jesienne wędrówki po wielobarwnych lasach połączone z kursem rozpoznawania grzybów, oraz zbieraniem kasztanów.

Edukacja kulturowa:

 • Wycieczki kulturowo-etnograficzne na terenie Cangas del Narcea, Ibias, Degaña y Somiedo, zapewniony posiłek i transport.
 • Szlak Czarnej Ceramiki (Cerámica Negra), oglądanie rękodzieł wykonanych z drewna i ceramiki przez ludność lokalną,
 • Szlak Allande, zwiedzanie pozostałości po osadach celtyckich i rzymskich kopalniach złota, spacer po górach,
 • Szlak Degaña; zwiedzanie muzeum i wsi, oglądanie drewnianych rękodzieł, podziwianie krajobrazów,
 • Szlak po Parque Natural de Somiedo; zwiedzanie ekomuzeum, oglądanie regionalnych chałup, odpoczynek nad jeziorem.

Źródła:
Red Natura 2000. Emprendedores y desarrollo rural sostenible (Sieć Natura 2000. Przedsiębiorcy i zrównoważony rozwój obszarów wiejskich), materiały z seminarium, wyd. TERRA, centro para la politica ambiental, 2004. (http://www.terracentro.org)
http://www.ecotur.arrakis.es/ strona firmy Ecotur
http://www.naturactivo.net/portada.htm strona firmy Natur
http://www.mma.es/portal/secciones/biodiversidad/rednatura2000 strona hiszpańskiego Ministerstwa ds. Środowiska