Camping w Przywidzu

Nazwa i adres

Camping nr 20
Właściciel: Lucyna Herbasz,

ul Gdańska 19, 83-047 Przywidz,
powiat gdański, woj. pomorskie

tel./fax: (58) 682 52 65, tel. kom.: (0) 602 62 30 91,
e-mail: biuro@camping.vti.pl

http://camping.vti.pl

Historia i struktura działalności

Przedsięwzięcie od 27 lat prowadzone jest przez Panią Lucynę Herbasz, od kilku lat pomagają jej dwaj synowie i mąż. Jest to zatem firma rodzinna.

Działalność stanowi udostępnianie miejsc noclegowych na polu namiotowym z przyłączami dla przyczep campingowych, domków turystycznych i sanitariatu z ciepłą wodą i prysznicami. Dla dzieci przygotowany został plac zabaw oraz boisko wielofunkcyjne (koszykówka, tenis, siatkówka). Nad wodą wędkarze mogą skorzystać z pomostów. Firma posiada również wypożyczalnię sprzętu pływającego (kajaki, łodzie, rowery wodne), a także rowery terenowe. Na terenie Campingu znajduje się mała restauracja z domowym jedzeniem, sklepik oraz czynny wieczorami Pub Bukowy.

Od początku działalności Camping nr 20 zrzeszony jest w Polskiej Federacji Campingu – obecnie PFCC. W ponad ćwierć-wiecznym okresie funkcjonowania Camping był wielokrotnie wyróżniany, właściciele dwa razy zdobyli I miejsce w Ogólnopolskim konkursie „Mister Camping”. Firma należy również do organizacji międzynarodowych, takich jak: KOSMOS International Camping Wijzier, ECC (Europa Camping + Caravaning).

Do Przywidza można dojechać PKS-em z Gdańska, a indywidualnie z Gdańska na południowy zachód drogą nr 221.

Walory przyrodnicze terenu

Położone na północny zachód od Przywidza tereny Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, wraz ze Wzgórzami Szymbarskimi, wśród których króluje Wieżyca, zwykło się nazywać Szwajcarią Kaszubską. Natomiast gmina Przywidz swoim krajobrazem przypomina Bieszczady. To tu nad brzegiem otoczonego lasami bukowymi Jeziora Przywidzkiego położony jest Camping nr 20.

W tej malowniczej okolicy lasy porastają prawie połowę powierzchni, przepływają rzeki Wietcisa, Reknica i Kłodawa, w obniżeniach pojawiają się jeziora, a najwyższe z wzniesień ma osiąga ponad 270 m n.p.m. W lokalnych lasach spotkać można jelenie, sarny czy zające, a nawet – dla wytrwałych –bociana czarnego, czaplę, borsuka lub wydrę. Usłyszeć można krzyczące żurawie, a także podziwiać obecne w herbie gminy łabędzie

Charakterystyka Obszaru Natura 2000

Właśnie fragment terenu z Jeziorem Przywidzkim i Jeziorem Małym oraz otaczającymi je lasami ustanowiono specjalnym obszarem ochrony siedlisk sieci Natura 2000 o nazwie Przywidz i kodzie PLH220025.

Omawiany obszar, w których dominują buczyny i kwaśne dąbrowy, ma powierzchnię prawie tysiąca ha. Krajobraz urozmaicają nieduże torfowiska i oczka wodne pośród pól i lasów. W tych niedużych zbiornikach występuje strzebla błotna. Na Jeziorze Przywidzkim jest wyspa, stanowiąca leśny rezerwat przyrody, na półwyspie zaś jest grodzisko średniowieczne, a w pobliskich lasach – kamienne kurhany. Między dwoma jeziorami znajdują się bogate florystycznie łąki pełnikowe.

Spośród ważnych dla Europy typów siedlisk przyrodniczych występują u dwa priorytetowe: bory i lasy bagienne (w tym brzozowo-sosnowe bagienne lasy borealne) oraz łęgi wierzbowe, topolowe, olszowe i jesionowe. Poza strzeblą błotną i bocianem czarnym cennymi gatunkami zwierząt, jakie można tu spotkać, są: derkacz, rybitwa zwyczajna, traszka grzebieniasta czy kumak nizinny.

Oferta turystyczna

Firma oferuje zakwaterowanie w domkach turystycznych (4-osobowe bez WC oraz 5-6 osobowe z węzłem sanitarnym; osobno sanitariat z ciepłą wodą i prysznicami), lub na polu namiotowym wraz z przyłączami caravaningowymi. Czas wolny najmłodsi spędzić mogą na boisku lub placu zabaw, a starsi w Pubie Bukowym czy restauracji. Wypożyczalnia sprzętu pływającego oraz rowerów terenowych dodatkowo poszerza wachlarz atrakcji. Ponadto istnieje możliwość jazdy konno i przejażdżek bryczką, a nawet lotu balonem nad Szwajcarią Kaszubską.

W ofercie znajdują się również jedno i wielodniowe propozycje aktywnego wypoczynku dla grup zorganizowanych, zielone szkoły, kolonie, obozy, a także imprezy integracyjne dla firm. Opcja taka jest możliwa dzięki współpracy z Parkiem Przygody usytuowanym w bliskim sąsiedztwie Jeziora Przywidzkiego. Zaplecze terenowe i sprzętowe oraz doświadczenie pracowników pozwala na przeprowadzenie inspirujących i wymagających scenariuszy imprez. Dla najmłodszych wioska indiańska, dolina muminków czy piracka przygoda, dla starszych labirynty, zorbing, park linowy, strzelanie z łuku czy gry terenowe z użyciem mapy, kompasu i GPSa.

Od wielu lat na przełomie sierpnia i września na terenie obiektu odbywają się plenery malarsko-rzeźbiarskie, na których goszczą artyści z kraju i zagranicy. Przez 10 dni odbywają się warsztaty, kluby dyskusyjne i spotkania otwarte, a na koniec organizowany jest wernisaż i wystawa prac.

Pod względem przyrodniczym okolicę można zwiedzać na kilka sposobów:

  • Nordic walking, czyli spacery z kijami zyskujące coraz większa popularność w Przywidzu i na okolicznych szlakach turystycznych.
  • Jazda konna dla doświadczonych jeźdźców – zwiedzanie obszarów chronionych na końskim grzbiecie jest możliwe dzięki znajomej stadninie koni w Przywidzu.
  • Wędrówki rowerowe po lokalnych i euroregionalnych szlakach turystycznych,

Wśród tras rowerowych można wybierać pomiędzy: szlakiem czerwonym obejmującym trasę Czapielsk – Przywidz – Jezioro Łąkie; szlakiem niebieskim prowadzącym przez Jezioro Głębokie – Nową Wieś Przywidzką – Pałęczyno – Przywidz; szlakiem zielonym Wzgórzami Przywidza lub szlakiem Dookoła Jeziora Przywidzkiego.

W najbliższej okolicy Jeziora Przywidzkiego warto zobaczyć:

  • ścieżkę edukacyjną Nadleśnictwa Kolbudy wzdłuż zachodniego brzegu jeziora,
  • wczesnośredniowieczne grodzisko z dobrze zachowanym wałem ochronnym nad samym jeziorem.
  • dwie zrośnięte lipy drobnolistne przy północnym brzegu jeziora – pomnik przyrody,
  • leśny rezerwat przyrody „Wyspa na Jeziorze Przywidzkim”,

Wśród pobliskich zabytków architektury zainteresowaniem cieszą się:

  • kościół p.w. Franciszka Ksawerego z 1903 r. – obecnie kaplica cmentarna. Wewnątrz piękne organy,
  • neogotycki kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej wybudowany w latach 1909-1910,
  • drewniany budynek przedwojennego schroniska młodzieżowego usytuowany nad jeziorem,
  • XIX-wieczny dom dworski – obecnie gospodarstwo agroturystyczne „Zielona Brama”.

Promocja

Firma promuje się głównie przez swoją rozbudowaną stronę internetową, gdzie można znaleźć dużo interesujących informacji, pojawia się również na licznych portalach internetowych związanych z turystyką, a także na stronie gminy Przywidz. Funkcję promocyjną pełnią także wizytówki, które poprzez gości i znajomych gospodarzy trafiają do innych zainteresowanych osób. Również rekomendowanie kwatery znajomym i ich znajomym przyczyniło się do tego, że do Przywidza przyjeżdżają nie tylko Polacy.

Źródła: