Rancho „Zielony Koń”

W 1994 roku rancho rozpoczęło swoją działalność. Na Ranchu zjawiali się goście z położonego niedaleko ośrodka Lampasz, aby pojeździć na koniach, wieść o gospodarstwie państwa Hanke zataczała coraz szersze kręgi.Gospodarstwem zajmują się jego założyciele wraz z trójką dzieci, w tym profesjonalną instruktorką jeździectwa po warszawskim AWF-ie.

mala fotka

 

Nazwa i adres firmy

Rancho „Zielony Koń”
Właściciele: Katarzyna i Krzysztof Hanke

Borowski Las 1
11-731 Sorkwity

http://www.zielonykon.pl

 

Historia i struktura działalności

W 1989 Państwo Hanke zmęczeni miejskim gwarem przeprowadzili się z Warszawy na Mazury. Upodobanie do życia w bliskim kontakcie z przyrodą i w swego rodzaju izolacji względem ludzi pozwoliło im poczuć się szczęście w nowym domu w Borowskim Lesie.

W 1994 roku rancho rozpoczęło swoją działalność. Na początku oferta gospodarzy obejmowała pole namiotowe ze sławojką oraz jazdę konną – do wyboru były dwa konie. „To była decyzja intuicyjna” – mówi pan Krzysztof – „Po przyjeździe na Mazury trzeba się było czymś zająć, turystyka wiejska wydała się dobrym pomysłem”.

Na Ranchu zjawiali się goście z położonego niedaleko ośrodka Lampasz, aby pojeździć na koniach, wieść o gospodarstwie państwa Hanke zataczała coraz szersze kręgi. W latach 90 ‑tych okoliczne duże ośrodki turystyczne upadły, a ich klienci zaczęli przyjeżdżać do Borowskiego Lasu.

Przełomem w działalności rancha „Zielony Koń” okazało się założenie telefonu w 2000 roku (gospodarze na własny koszt poprowadzili linię telefoniczną). Pozwoliło to na rozwój na większą skalę: zaistnienie oferty w internecie oraz mailowy kontakt z zainteresowanymi osobami zwiększyły liczbę gości.

Wszelkie prace remontowo-budowlane wykonywane były bez wsparcia finansowego, jednak w 2003 roku państwo Hanke uzyskali preferencyjny kredyt z BOŚ na agroturystykę. Dzięki niemu siedlisko zostało wykończone i uzyskało wysoki standard.

Niestety do tej pory gospodarze nie mogą liczyć na jakąkolwiek pomoc z gminy: zarówno poprawę drogi dojazdowej jak i budowę własnej oczyszczalni, świadczącej o świadomości ekologicznej, sfinansowali z własnej kieszeni.

Gospodarstwem zajmują się jego założyciele wraz z trójką dzieci, w tym profesjonalną instruktorką jeździectwa po warszawskim AWF-ie.

Tylko połowę gości przyjeżdżających do Rancha stanowią Polacy. Pozostała część to obcokrajowcy, głównie Niemcy. Przyjeżdżają tu chętnie, gdyż gospodarze posługują się zarówno językiem angielskim jak i niemieckim.
Plany na przyszłość obejmują remont stajni bez powiększania stada.

 

Walory przyrodnicze

Rancho „Zielony koń” znajduje się na wysokim cyplu nad jeziorem Lampasz, usytuowanym przy zachodniej granicy obszaru specjalnej ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000 o nazwie Puszcza Piska. Obszar ten ma powierzchnię 171.854 ha i opisany jest kodem PLB280008.

Na powierzchni tego obszaru sąsiadują ze sobą bory sosnowe i jeziora oraz łąki i pola uprawne. Liczne cieki wodne wraz z jeziorami stanowią przyjazne warunki dla wielu gatunków ptaków. Występuje tu przynajmniej 37 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 12 gatunków ptaków wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Państwo Hanke są zadowoleni z ograniczeń wprowadzonych przez europejską sieć Natura 2000 – brak hoteli i ośrodków masowo przyjmujących gości to atut dla tej spokojnej okolicy. Zdaniem pana Krzysztofa rozdrobnienie bazy turystycznej na obszarach tego typu to dobre rozwiązanie zarówno dla gości jak i dla gospodarzy.

 

Oferta

„Zielony koń” oferuje różnorodne formy noclegu; pokoje z łazienkami, rodzinne pokoje dwupoziomowe czy apartamenty z aneksem kuchennym (w sumie ok. 30 miejsc noclegowych) jak również pole namiotowe z zapleczem sanitarnym. Namioty można rozbijać między gospodarstwem a jeziorem, gdzie wygrodzone jest kąpielisko. Dostępna jest przyczepa campingowa.

Do dyspozycji gości jest sala wypoczynkowa z kominkiem, książki w biblioteczce oraz dostęp do internetu w każdym pokoju. W ogólnodostępnej piwnicy gier można spędzić czas przy bilardzie lub piłkarzykach, a na zewnątrz zagrać w siatkówkę, ping-ponga, badmintona czy bulle. Siedlisko wraz z parkingiem dla przyjezdnych są ogrodzone.

W skład oferty wchodzi również wyżywienie z domowej kuchni, bogate w lokalne potrawy. Smaku dodają warzywa i owoce z własnego ekologicznego ogródka. Dzięki wiacie grilowej goście mogą sami przygotować strawę nie rezygnując z pięknej pogody.

Na Ranchu jest 13 koni rasy wielkopolskiej i huculskiej oraz zaplecze dla zwierząt, co pozwala zaproponować gościom zarówno naukę jazdy konnej dla początkujących jak i wycieczki konne w terenie dla zaawansowanych. W sylwestra konie uatrakcyjniają zimowy pobyt podczas kuligu.

Położenie Rancha przy szlaku kajakowym rzeki Krutyni sprawia, iż może ono być wspaniałą bazą wypadową dla niezapomnianych wycieczek. Gospodarze na prośbę gości organizują jednodniowe spływy tym unikalnym na skalę europejską szlakiem.

Właściciele stawiają przede wszystkim na organizację wypoczynku rodzinnego. Świadczą o tym choćby wydzielone kąpielisko dla dzieci na własnej plaży oraz huśtawka i piaskownica. Pobyt umilają liczne zwierzęta domowe: 8 kotów i 2 psy. Ojcowie mogą uczyć synów wędkowania zarówno z pomostu jak i z łódki. Najbliższa okolica zachęca do wycieczek rowerowych i pieszych – rowery oraz kije do Nordic Walkingu można wypożyczyć na miejscu. W okolicy warto zobaczyć imponujące wiadukty w Stańczykach, a także liczne zamki krzyżackie i powojenne budowle wojskowe.

W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów gospodarze oferują specjalny program Aktywny Weekendowy Wypoczynek. Zorganizowany pobyt o charakterze sportowo-rekreacyjnym zawiera elementy jazdy konnej, zajęcia na kajakach, rozgrywki sportowe, ciekawe zajęcia terenowe a także alternatywny program na niepogodę
Państwo Hanke zapraszają również grupy zorganizowane.

 

Promocja

Na promocję firmy składa się przede wszystkim własna strona internetowa w kilku wersjach językowych oraz ogłoszenia w międzynarodowych portalach turystycznych. Oczywiście właściciele mogą liczyć na polecanie „Zielonego konia” przez znajomych oraz samych gości.