Przedsiębiorstwo turystyczne SZOT

Biuro P.T. SZOT wraz z wypożyczalnią sprzętu turystycznego, polem namiotowym i parkingiem mieści się w odległości 400 m od Kanału Augustowskiego. Gwarantuje kompetentną i miłą obsługę, profesjonalną opiekę kadry (instruktorzy rekreacji ruchowej – kajakarstwa, ratownicy WOPR, piloci i przewodnicy) oraz najwyższej jakości sprzęt turystyczny

Nazwa i adres firmy

Przedsiębiorstwo turystyczne SZOT
właściciele: Agnieszka i Dariusz Zyzało

ul. Konwaliowa 2
16-300 Augustów

szot@pro.onet.pl, szot@szot.pl

http://www.szot.pl

Historia i struktura działalności

Przedsiębiorstwo Turystyczne SZOT to firma rodzinna. Jej właściciele to małżeństwo absolwentów Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku: Pani Agnieszka – instruktor rekreacji ruchowej – kajakarstwo, pilot wycieczek oraz jej mąż Pan Darek – instruktor ZHP, instruktor rekreacji ruchowej – kajakarstwo, ratownik WOPR, pilot wycieczek.

Właściciele firmy, postawili na rozwój kajakarstwa i wykorzystali w swej działalności atuty wynikające z usytuowania siedziby firmy. P.T. SZOT mieści się w Augustowie – „stolicy sportów wodnych i turystyki aktywnej”. Tu rozpoczynają się, bądź kończą najciekawsze szlaki wodne północno-wschodniej Polski, a także istnieją wymarzone warunki do uprawiania turystyki rowerowej. Bliskość granicy z Litwą (50 km) i Białorusią (45 km) sprawia, iż jest to znakomita baza wypadowa do zagranicznych wycieczek.

Firma rozpoczęła działalność w 1996 roku.

Walory przyrodnicze

Na granicy Równiny Augustowskiej i Kotliny Biebrzańskiej znajduje się należący do sieci Natura 2000 obszar specjalnej ochrony ptaków Puszcza Augustowska o kodzie PLB200002. Na powierzchni 134377 ha rozciągają się tam przede wszystkim lasy iglaste, a także bory wilgotne i bory bagienne oraz grądy i olsy poprzeplatane nielicznymi terenami rolniczymi. Wiele gatunków ptaków znalazło dobre warunki bytowania pośród wód śródlądowych oraz torfowisk, bagien i roślinności brzegów wód. W południowej części ostoi znajduje się Dolina rzeki Rospudy.

Obszar ten stanowi ostoję ptaków o randze europejskiej, w której odnotowano występowanie 40 gatunków ptaków wymienianych w Załączniku I Dyrektywy Siedliskowej, z czego 18 znalazło się w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Spotkać tu można m.in.: bociana czarnego, głuszca, błotniaka stawowego i łąkowego, orlika krzykliwego, dzięcioła trójpalczastego i zielonosiwego, czy puchacza.

Oferta

Biuro P.T. SZOT wraz z wypożyczalnią sprzętu turystycznego, polem namiotowym i parkingiem mieści się w odległości 400 m od Kanału Augustowskiego.

Gwarantuje kompetentną i miłą obsługę, profesjonalną opiekę kadry (instruktorzy rekreacji ruchowej – kajakarstwa, ratownicy WOPR, piloci i przewodnicy) oraz najwyższej jakości sprzęt turystyczny. Flota kajakowa P.T. SZOT należy do największych w Polsce i składa się z nowych i bezpiecznych kajaków. Wszystko po to, aby wypoczynek gości był bezpieczny i dostarczył wielu miłych i niezapomnianych wrażeń.

Bliskość rzek i jezior Pojezierza Augustowskiego pozwala na sprawną organizację w całym spektrum działania. Przedsiębiorstwo SZOT dysponuje zarówno własnym hotelem z zapleczem gastronomicznym, taborem do zbiorowego transportu turystów i sprzętu, jak i samym sprzętem turystycznym. Osoby korzystające z oferty firmy SZOT muszą jedynie zadbać o samodzielne dotarcie do miejsca zakwaterowania (firma oferuje bezpłatny odbiór grup ze stacji PKP i PKS w Augustowie). Tu, na przyhotelowym parkingu zostawiają samochody i od tej pory nawet dotychczasowi kierowcy stają się pełnoprawnymi, aktywnie wypoczywającymi turystami.

W swojej ofercie Państwo Zyzało mają m.in. jednodniowe, weekendowe, wyprawy kajakiem na Białoruś a także wynajem kajaków. Poza tym można wybrać interesującą wycieczkę np. do Wilna, Rygi Tallina czy Helsinek. P.T. SZOT organizuje również jednodniowe atrakcje dla zorganizowanych grup oraz spływy integracyjne dla firm.
Jedną z atrakcji oferowanych przez P.T. SZOT jest jednodniowy spływ rzeką Rospudą, od miejscowości Małe Raczki do „Świętego Miejsca” w pobliżu wsi Jaśki. Ten około 15-kilometrowy odcinek pokonywany jest w większej części na terenach Natura 2000 zlokalizowanych w Puszczy Augustowskiej.

Wyprawa rozpoczyna się rano zbiórką przed hotelem. Turyści zabierani są na miejsce wodowania przez kilkuosobowe busy, które pełnią również rolę holownika dla przyczep transportujących sprzęt pływający.
Wodowanie odbywa się w pobliżu mostu przez Rospudę, w miejscu dogodnym do zaparkowania samochodów i przygotowania sprzętu. Ze względu na niewielkie wymiary i masy pojazdów nie są wymagane żadne dodatkowe elementy infrastruktury technicznej. Dla turystów i osób towarzyszących (ratownik, przewodnik) przeznaczono kajaki lub canoe, do wyboru. To zwrotne, lekkie i nieduże łodzie, zapewniające możliwość manewrowania pomiędzy naturalnymi przeszkodami zalegającymi koryto rzeki bez konieczności nadmiernej ingerencji w naturalny bieg rzeki.

Sam spływ zajmuje nie więcej niż 6 godzin, przy założeniu dwóch postojów i utrzymaniu umiarkowanego tempa podróży. Wykorzystanie napędu wiosłowego ogranicza do minimum emisję hałasu i pozwala na obserwację lokalnej fauny i flory. Po pokonaniu zakładanego odcinka turyści i sprzęt są transportowani w sposób identyczny jak przy rozpoczęciu spływu.

Promocja

Firma promuje się głównie przez swoją rozbudowaną stronę internetową, gdzie można znaleźć wszystkie interesujące informacje, pojawia się również na licznych portalach internetowych związanych z turystyką, zwłaszcza promujących kajakarstwo.

Źródła: