Pensjonat Villa Greta

Bliskość przyrody i tradycje rodzinne męża przekonały absolwentkę geografii, że właśnie tu warto zamieszkać. Państwo Rozpędowscy prowadzą gospodarstwo od ponad dwóch lat. Włożyli w to: pasje, serce i mnóstwo własnej pracy. Gospodarstwo zostało poddane kategoryzacji przez inspektorów Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej i otrzymało dwa słoneczka.

 

Nazwa i adres firmymala fotka

Pensjonat Villa Greta
Ewelina i Krzysztof Rozpędowscy

Dobków 59,
59-540 Świerzawa
Woj. dolnośląskie

http://www.villagreta.pl

 

Historia i struktura działalności

Historia pensjonatu Villa Greta i jej właścicieli to ciekawa opowieść. Posesja wraz z budynkiem należy do rodziny Pan Krzysztofa Rozpędowskiego od końca wieku XIX. Pan Krzysztof należy do czwartego pokolenia właścicieli.
Z żoną Eweliną poznali się podróżując, na dworcu w Quettcie w Pakistanie. Od tamtej pory podróżują wspólnie, a po skończeniu studiów postanowili się osiedlić w Dobkowie. Biskość przyrody, magia tego miejsca i tradycje rodzinne męża przekonały absolwentkę geografii, że właśnie tu warto zamieszkać.

Państwo Rozpędowscy prowadzą gospodarstwo od ponad dwóch lat. Żeby rozpocząć obecną działalność zaciągnęli kredyt i przy pomocy specjalistów, rąk własnych i własnych środków, oraz otrzymanych środków z Funduszu Unijnego na Rozwój Obszarów Wiejskich, doprowadzili do otworzenia obiektu. Włożyli w to: pasje, serce i mnóstwo własnej pracy. Dlatego cała posesja świeci teraz blaskiem a w środku odczuwa się kojące ciepło. Gospodarstwo zostało poddane kategoryzacji przez inspektorów Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej i otrzymało dwa słoneczka.

 

Walory przyrodnicze

Gospodarstwo znajduje się w Górach Kaczawskich (Sudety Zachodnie) w miejscowości Dobków, 2 km od Parku Krajobrazowego Chełmy, którego część leżąca w powiecie jaworskim objęta jest programem Natura 2000. Jest to specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie Góry i Pogórze Kaczawskie. Jego powierzchnia wznosi 42527 ha a kod to PLH020037.

Góry Kaczawskie nie są wysokie, za to mają urozmaiconą rzeźbą wynikającą z procesów erozyjnych. Obszar pokryty jest głównie lasami, a także pastwiskami i gruntami ornymi. Jest to jeden z najlepiej zachowanych i najcenniejszych pod względem bogactwa przyrodniczego obszarów Sudetów Zachodnich. Stwierdzono tu występowanie 25 typów siedlisk z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, w tym dobrze zachowane buczyny i jaworzyny, oraz 19 gatunków z załącznika II tej Dyrektywy. Znajdujące się na terenie ostoi Jaskinie Połomu są jednym z największych zimowisk nietoperzy w Polsce – zimuje tu w sumie ok. 400 osobników.

 

Oferta

Do dyspozycji gości są pokoje jedno, dwu i czteroosobowe (rodzinne). Wszystkie posiadają łazienki i są wyposażone w łącze internetowe, radioodbiorniki.

W tym 130 letnim domu zachowane są liczne rodzinne pamiątki Tworzy to szczególną atmosferę. Pokoje wyposażone są w stare meble i nowe stylizowane tak, aby w warunkach komfortowych poczuć atmosferę dolnośląskiej wsi z początku XX wieku. Szczególną uwagę gospodarze zwrócili na wyposażenie łazienek. Dzięki temu ich nowoczesność nie burzy magii domu. Na terenie gospodarstwa znajduję się parking i garaże dla gości.
Gospodarze serwują dania typowej kuchni polskiej i regionalnej. Jest to kuchnia bez sztucznych dodatków, oparta na ziołowym ogródku przypraw, na życzenie wegetariańska. Oparta na domowym nabiale, własnych kompozycjach herbat ziołowych oraz przetworów i trunków własnej produkcji. W sadzie jest miejsce na ognisko.

Gospodarstwo przyjmuje gości przez cały rok i przez cały ten czas można w okolicy uprawiać różnego rodzaju sporty. W odległości 14 km od Villi są cztery wyciągi narciarskie i trzy trasy zjazdowe, co pozwala zimą na białe szaleństwo. Od wiosny do jesieni do dyspozycji gości jest 5 rowerów, na których można przejechać się po kilku oznakowanych szlakach rowerowych.

Dla chętnych prowadzone są przez artystów i rzemieślników warsztaty ceramiczne. W zaprzyjaźnionym ośrodku Jeździeckim „Agrohippika” goście mogą skorzystać z lekcji jazdy konnej, hipoterapii prowadzonej przez profesjonalnych instruktorów.

Latem w Mikrostacji Sportów Zimowych Łysa Góra – Dziwiszów można spróbować sportów ekstremalnych, takich jak zjazd na hulajnodze z Łysej Góry czy zorbing (turlanie się we wnętrzu wielkiej kuli – po 2 osoby).

Same Góry Kaczawskie to idealne miejsce do pieszych spacerów i dla poszukiwaczy agatów. Gospodarze udostępniają gościom: mapy turystyczne i geologiczne, publikacje i książki o powyższej tematyce. Posiadają tez sklepik, w którym to można dokonać zakupu lub podziwiać miejscowe agaty.

Ciszę spokój i odpoczynek, bezpośredni kontakt z naturą można na pewno tu znaleźć i to w dobrym guście i smaku, oraz dobrych warunkach, o każdej porze roku. Dlatego śmiało pensjonat „Villa Greta” oraz miłych i uroczych właścicieli można polecić każdemu.

 

Promocja

Pensjonat promuje się przede wszystkim za pomocą swojej rozbudowanej strony internetowej, zawierającej interesujące informacje nt. historii budynku oraz dane dotyczące pobytu i opis lokalnych atrakcji turystycznych. Zdjęcia pokoi i wnętrza budynku oraz najbliższej okolicy zobaczyć mogą potencjalni goście w zakładce galeria. Zdjęcia ukazują dawną i współczesną architekturę najbliższych miast, oraz urocze krajobrazy z podaną odległością od gospodarstwa. Pokazują te miejscowość w różnych porach roku.

Oferta Państwa Rozpędowskich jest również obecna na licznych portalach turystycznych, nie tylko lokalnych.