Gospodarstwo agroturystyczne Mazurska Zagroda

Natura 2000 a turystyka > Przykłady Jak skorzystać na Naturze 2000 > Przykłady polskie > Gospodarstwo agroturystyczne Mazurska Zagroda

Na początku ofertę stanowiły tylko miejsca noclegowe, z czasem zaadoptowano budynek „kuźni”. Powstała tam piękna, klimatyczna jadalnia. Poza tym zagospodarowano dostęp do wody i pojawiły się koni

Nazwa i adres firmy

Gospodarstwo agroturystyczne Mazurska Zagroda
właściciel: Zofia Kamińska

Nowy Probark 11
11-700 Mrągowo

http://www.mazurskazagroda.info

Historia i struktura działalności

W 1995 roku państwo Kamińscy, mieszkańcy Mrągowa, kupili działkę nad pobliskim jeziorem Juksty. Mogli się tam poczuć jak we własnym ogrodzie i odpocząć na łonie natury.

Wkrótce potem zaproponowano im kupno sąsiedniej działki już z siedliskiem. Dzięki uzyskaniu preferencyjnego kredytu agroturystycznego możliwe stało się opuszczenie mrągowskiej kamienicy i zamieszkanie w 1999 roku wraz z psem we własnym domu w Nowym Probarku.

Tuż po przeprowadzce nowi właściciele zaczęli przyjmować gości. Na początku ofertę stanowiły tylko miejsca noclegowe, z czasem zaadoptowano budynek „kuźni”. Powstała tam piękna, klimatyczna jadalnia. Poza tym zagospodarowano dostęp do wody i pojawiły się konie – obecnie są cztery.

Goście przybywający do Państwa Kamińskich to głównie rodacy. Około 10% klienteli stanowią obcokrajowcy, przede wszystkim Niemcy.

Od początku Mazurska Zagroda była firmą rodzinną i tak zostało do dziś W tej chwili Pani Zofii w prowadzeniu gospodarstwa pomagają syn i synowa.

Owocem przedsiębiorczości Państwa Kamińskich są m.in. liczne dyplomy i wyróżnienia, w tym zdobyte w 2004 roku pierwsze miejsce w kategorii „Najlepszy Obiekt Turystyki Wiejskiej” woj. warmińsko-mazurskiego czy nagroda w konkursie na „Najciekawszy Obiekt Turystyki Wiejskiej” zorganizowanym przez Starostę Mrągowskiego.

Walory przyrodnicze

Mazurska Zagroda jest położona nad kryształowo czystym jeziorem Juksty na skraju Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Jednocześnie jest to teren należący do zachodniej części obszaru specjalnej ochrony ptaków w ramach sieci Natura 2000 o nazwie Puszcza Piska. Obszar ten ma powierzchnię 171.854 ha i opisany jest kodem PLB280008.

Na tej ogromnej powierzchni urzekające krajobrazy tworzy mozaika lasów i jezior, (to tu zlokalizowane jest największe w Polsce jezioro Śniardwy) oraz łąk i pól uprawnych. Sieć licznych cieków wodnych, wśród których największe to Krutynia i Pisa, wraz z jeziorami tworzy komfortowe warunki bytowania dla wielu gatunków ptaków. Występuje tu przynajmniej 37 gatunków ptaków z Załącznika I Dyrektywy Ptasiej oraz 12 gatunków ptaków wpisanych do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Bogactwo ptasich gatunków można podziwiać m.in. w okolicach Mazurskiej Zagrody nad jeziorem Juksty. Natomiast bezpośrednio na działce Pani Zofii spotkać można chronione gatunki roślin w tym storczyki oraz stoplamka krwistego.

Oferta

Oferta obejmuje kilka rodzajów noclegu. Można zamieszkać w pokoju 2 lub 3 osobowym z łazienką, rozbić namiot czy postawić przyczepę kempingową albo nawet wynająć cały komfortowo urządzony dom z bali sosnowych.
Gospodarze proponują regionalne posiłki, domowej roboty wędzonki jak i kawę z szarlotką. Wysmakowana jadalnia – Kuźnia jest cały czas do dyspozycji gości.

Mazurska Zagroda to również ośrodek jazdy konnej, gdzie odbywają się lekcje jazdy, nawet dla dzieci. Dobrze utrzymana stajnia dla 12 koni funkcjonuje jako hotel dla tych zwierząt.

Nad jeziorem można grillować i siedzieć przy ognisku. Plaża z pomostem zaprasza do kąpieli i obserwacji ptaków, choć te ostatnie, buszujące pośród grążeli i grzybienia białego, najwygodniej obserwować z łodzi, roweru wodnego lub żaglówki dostępnych dla gości. Na ogrodzonym terenie rekreacyjnym znajduje się również staw, gdzie można wędkować oraz plac zabaw dla dzieci.

Do dyspozycji gości jest też zadaszony grill, bezpieczny parking samochodowy oraz internet bezprzewodowy. Można przyjechać z własnym psem.

Ponadto walory krajobrazowe i motywują do uprawiania aktywnej turystyki m.in. spacerów, jazdy rowerem czy jazdy konnej trasami pośród łąk i lasów. Do najbardziej atrakcyjnych wypraw należy spływ kajakowy rzeką Krutynią.

Nowy Probark z powodzeniem może funkcjonować jako baza wypadowa do sąsiednich miejscowości bogatych w atrakcje turystyczne:

  • Mrągowo, gdzie co roku odbywa się Piknik Country, Mazurska Noc Kabaretowa i inne festiwale;
  • Mikołajki, letnia stolica żeglarstwa;
  • Święta Lipka i jej piękny barokowy zespół klasztorny;
  • kwatera wojenna „Wilczy Szaniec” w Gierłoży;
  • park dzikich zwierząt w Kadzidłowie;
  • budowle krzyżackie.

Promocja

Mazurska Zagroda posiada własną stronę internetową i obecna jest na licznych portalach turystycznych. Najlepszymi ambasadorami gospodarstwa są oczywiście goście, którzy polecają kwaterę swoim znajomym. Renomy Państwu Kamińskim przysporzyły również liczne wyróżnienia i nagrody w konkursach dotyczących obiektów agroturystycznych.