Gospodarstwo agroturystyczne Dom nad polami

Pani Magda od 2009 roku, wraz z mężem zapraszają znajomych i turystów do podziwiania pięknych krajobrazów, zwiedzania lokalnych atrakcji turystycznych i „nicnierobienia” w przepięknym gospodarstwie. Oczkiem w głowie państwa Nowickich jest ogród. Właściciele nawiązali współpracę z przewodnikami oraz firmą transportową; na co dzień sami zajmują się gośćmi.

 

Nazwa i adres firmy

Gospodarstwo agroturystyczne: Dom nad polami
właściciele: Magda i Paweł Nowiccy

Tarczyn 12
59-610 Wleń
dolnośląskie

Adres internetowy: www.domnadpolami.pl

 

Historia i struktura działalności

Państwo Nowiccy to ludzie, jak sami twierdzą, w wieku największych możliwości, czyli po pięćdziesiątce. Przed trzydziestu laty przez 5 lat mieszkali na wsi i niedawno zdecydowali się na nią powrócić.

Od jesieni 2004 roku czynią starania, aby miejsce, do którego uciekli z wielkiego miasta mogło zachwycać swoją ciszą, spokojem i bliskością z naturą nie tylko ich samych, ale także ich gości. Finansowanie inwestycji odbyło się bez wsparcia z zewnątrz. Zakup i remont gospodarstwa umożliwiła uprzednia sprzedaż mieszkania gospodarzy w Warszawie.

Pani Magda zawsze chciała prowadzić hotel i obecnie, od 2009 roku, wraz z mężem zapraszają znajomych i turystów do podziwiania pięknych krajobrazów, zwiedzania lokalnych atrakcji turystycznych i „nicnierobienia” w przepięknym gospodarstwie. Oczkiem w głowie państwa Nowickich jest ogród, jako że oboje są zamiłowanymi ogrodnikami. Z czasem właściciele nawiązali współpracę z przewodnikami oraz firmą transportową; na co dzień sami zajmują się gośćmi.

 

Walory przyrodnicze regionu

Gospodarstwo Dom nad polami leży na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Główny elementem krajobrazu stanowi południkowo ukierunkowany odcinek rzeki między Jelenią Górą a Lwówkiem Śląskiem. Dolina Bobru ma urozmaiconą formę, tworzy w kilku rejonach malownicze przełomy rzeczne, odsłaniające ciekawe formacje skalne. Północna część Parku zbudowana jest z piaskowców i innych utworów osadowych. Właśnie tu znajduje się „Szwajcaria Lwówecka” – największe na Pogórzu Zachodniosudeckim zgrupowanie piaskowcowych form skalnych. Znajduje się tu również, w samym Wleniu, rezerwat przyrody Góra Zamkowa o powierzchni. 21 ha. Jest to rezerwat o charakterze leśnym, florystycznym, geologicznym i krajobrazowym. Na stromych zboczach, zbudowanych ze skał pochodzenia wulkanicznego, rosną grądy. Runo charakteryzuje się licznymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich. Na szczycie wzgórza widać ruiny średniowiecznego zamku.

Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru prawie w całości położony jest specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie Ostoja nad Bobrem (kod: PLH020054), należący do sieci obszarów Natura 20000. Jego powierzchnia wynosi ponad 15 tys. ha i obejmuje dolinę rzeki Bóbr na odcinku pomiędzy Siedlęcinem a Wleniem.

Wśród lasów, łąk, pastwisk i pól uprawnych występuje tu 13 typów siedlisk przyrodniczych z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, w tym priorytetowy grąd zboczowy. Większość ekosystemów leśnych zachowała skład gatunkowy zbliżony do naturalnego; dominuje w nim: świerk, dąb, brzoza i sosna, a mniejszy odsetek stanowią buk, jesion i jodła. Dno doliny Bobru porośnięte jest przez żyzne łąki i pastwiska. Dostrzec można rzadkie i chronione gatunki roślin takie jak: tojad pstry, goryczka orzęsiona, czy kruszczyk błotny. Interesujące są również zbiorowiska torfowiskowe i naskalne.

Charakterystyczne dla tego obszaru podłoże bazaltowe przyczynia się do występowania specyficznych przedstawicieli flory i fauny. Ze zwierząt wymienionych w załączniku II Dyrektywy Siedliskowej warto wymienić nocka dużego, którego ostoja lęgowa znajduje się w kościele we Wleniu, traszkę grzebieniastą czy 3 gatunki motyli. Wśród gatunków rzadkich bądź chronionych spotkać można m in.: puchacza, sóweczkę czy zimorodka.
Ostoja nad Bobrem ma również wielkie znaczenie regionalne, gdyż stanowi ważny korytarz ekologiczny pomiędzy doliną Odry i Karkonoszami oraz Rudawami Janowickimi.

Na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru i jego otuliny wytyczono w sumie ponad 90 km szlaków turystycznych (61 km w Parku, 31 km w otulinie). Wśród 5 szlaków turystycznych uznaniem cieszą się przede wszystkim Szlak Międzynarodowy E3 (niebieski) oraz Szlak Zamków Piastowskich (zielony). Jest to baza rozwoju uprawianej tu często turystyki wędrówkowej – pieszej i rowerowej (oznakowana sieć szlaków euro regionalnych). Celem wycieczek są najczęściej Góra Zamkowa (Wleń), „Lwówecka Szwajcaria”, Maciejowiec oraz jeziora: Pilchowickie (zapora wodna) i Wrzeszczyńskie oraz Modre. Typowa jest też bowiem forma odpoczynku związana z kajakarstwem lub wędkarstwem.

 

Oferta

Dom nad Polami to budynek z historią: jedna z jego części jest datowana na 1844 rok i prawdopodobnie nie jest najstarsza. W latach 2007 i 2008 został gruntownie wyremontowany. Obecnie budynek nie tylko zapewnia komfort mieszkańcom, ale podziwiać w nim można wiele starych oryginalnych elementów, często przywróconych do dobrego stanu przez gospodarzy. W przyszłości są plany wybudowania pieca ceramicznego.

Do dyspozycji gości jest 5 pokoi o powierzchni 20 – 30 m2, każdy z nowoczesną, choć utrzymaną w odpowiednim stylu łazienką. Wnętrza są wypełnione starymi meblami i urządzone ze smakiem. Ponadto goście chętnie przebywają w 70-cio metrowym Wielkim Pokoju z łukowym kamiennym sklepieniem i dwoma kolumnami z różowego piaskowca. Stąd bezpośrednio można wyjść na brukowany kamiennymi płytami taras i przejść dalej – do ogrodu. Kolejny taras o pow. 70 m2 znajduje się na piętrze z widokiem na Śnieżkę. W hallu znajduje się stolik do gry w karty oraz szafa bogato zaopatrzona w gry planszowe odpowiednie nie tylko dla dzieci. Do dyspozycji gości jest też biblioteka i – tak ceniony w dzisiejszych czasach – bezprzewodowy dostęp do internetu.

Ogród stanowi dla opiekujących się nim gospodarzy bardzo ważny element gospodarstwa. Na tym blisko hektarowym terenie, otoczonym płotem, każdy może wypoczywać na swój sposób. Mimo, że ogród tworzony jest od niedawna, spotkać w nim można różne odmiany drzew i krzewów, zarówno te charakterystyczne dla regionu jak i bardzo rzadkie.

Atrakcją dla najmłodszych na pewno będzie możliwość obcowania ze zwierzętami. W gospodarstwie mieszkają czworonogi: pies i cztery koty, w przyszłości ma pojawić się również ptactwo (kury, perliczki, gęsi), owce i kozy, a może z czasem nawet bydło.

Ponad wynajem pokoi oferta obejmuje również posiłki. Śniadania i trzydaniowe obiado-kolacje można jeść w Wielkim Pokoju lub przy ładnej pogodzie na dworze pod pergolą.

Dla gości spragnionych aktywnego wypoczynku i podziwiania okolicznych warunków przyrodniczych istnieje szereg propozycji spędzenia czasu:

  • Nordic walking, czyli spacery z kijami zyskujące coraz większa popularność we Wleniu i na okolicznych szlakach turystycznych, zwłaszcza na niebieskim Szlaku Wygasłych Wulkanów. Niebawem sprzęt będzie można wypożyczyć na miejscu,
  • Jazda konna dla doświadczonych jeźdźców – zwiedzanie obszarów chronionych na końskim grzbiecie jest możliwe dzięki znajomej stadninie koni w pobliskich Radomicach,
  • Spływ kajakowy, najlepiej rozpoczęty lub zakończony na przystani wodnej we Wleniu. Gospodarze polecają wypożyczalnię sprzętu we wsi Modrzewie, której właścicielem jest również mieszkaniec Wlenia,
  • Wędrówki rowerowe po lokalnych i euroregionalnych szlakach turystycznych, obecnie istnieje możliwość wypożyczenia 1 roweru od gospodarzy, z czasem będzie ich więcej,
  • Choć właściciele mieszkają w okolicy od niedawna, to są w kontakcie ze znawcami i miłośnikami Wlenia i okolic i dla zainteresowanych mogą podjąć próbę zorganizowania spotkania.

Piękne tereny, bogate w zabytki architektury i przyrody, zachęcają do licznych wycieczek pieszych i rowerowych. Wśród tras rowerowych warto wymienić:

  • Euroregionalny Turystyczny Szlak Rowerowy „Dolina Bobru” (oznaczony ER-6),
  • Euroregionalny Szlak Rowerowy „Liczyrzepa – Rübezahl – Krakonoą” (oznaczony ER-2),
  • Rowerowa Obwodnica Jeleniej Góry (oznaczona kolorem zielonym),

Poza tym istnieje sieć krajowych szlaków rowerowych i ich łączników.

Najczęściej odwiedzane punkty widokowe to:

  • Wzgórze Krzywoustego (375 m) z wieżą widokową – Jelenia Góra,
  • Rezerwat „Góra Zamkowa” (384 m) z wieżą widokową – Wleń,
  • „Lwóweckie Skały” (272 m), grupa skalna k. Lwówka Śląskiego z wytyczonymi ścieżkami dydaktyczno-przyrodniczymi.
  • Jeden z punktów widokowych zaznaczanych na mapach jest w Tarczynie, dokładnie obok bramy Państwa Nowickich!

Poza powyższymi warto zobaczyć także północny brzeg Jeziora Pilchowickiego, „Górę Gniazdo” pomiędzy Wleniem a Kleczą, założenie parkowe przy pałacu w Maciejowcu oraz przełomowy odcinek doliny Maciejowskiego Potoku tzw. „Dziki Wąwóz” pomiędzy Pokrzywnikiem a Pilchowicami. Przyjemne wspomnienia zapewni przejażdżka kolejką PKP, gdzie miejscami jest tylko 1 tor, z Jeleniej Góry do Wlenia, gdzie z kolei można zobaczyć Wleński Gródek, najstarszy murowany zamek w Polsce z 1178 roku.

Okolice można zwiedzać samemu lub z pomocą przewodnika, którego usługi zamawiane są na życzenie turystów. Można też, dzięki współpracy gospodarzy z lokalną firmą transportową, liczyć na wynajem samochodu lub, dla więcej niż 4 osób, busa z kierowcą.

Dodatkową atrakcję turystyczną stanowią lokalne imprezy ogólnodostępne, m.in. Targi Gołębi Pocztowych (w Środę Popielcową) we Wleniu, Memoriał im. Michała Fludra – zawody w biegach ulicznych (maj) oraz Dni Wlenia (czerwiec). W Lwówku Śląskim w sierpniu odbywa się Lwóweckie Lato Agatowe, a w Jeleniej Górze – Wrzesień Jeleniogórski. Maj urozmaica Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Bobrze im. Andrzeja Strycharczyka.

Informacje turystyczne związane z lokalnymi wydarzeniami, szlakami turystycznymi i atrakcjami przyrodniczymi dla gości można uzyskać nie tylko u Państwa Nowickich – gospodarzy, lecz również w Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki we Wleniu zlokalizowanym przy ul. Chopina 2.

 

Promocja

Właściciele Domu nad polami mają stronę internetową zawierającą galerię zdjęć zarówno samego domu jak i okolicy oraz podstawowy opis oferowanych usług. Uwagę przykuwa charakterystyka domu zachęcająca do jego zwiedzenia. Piękno okolicy, której wyjątkowości państwo Nowiccy są świadomi, jest atutem chętnie przez niech podkreślanym. Jednak mimo znajomości obszaru Natura 2000, na jakim znajduje się ich gospodarstwo, fakt ten nie został wspomniany na stronie. Za to można tam poczytać o historii pobliskich miejscowości.

Ponadto informacje o Domu nad polami można znaleźć na kilku portalach turystycznych.

Źródła: