Dom gościnny: Leżak na ganku

W domu gościnnym Leżak na ganku w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, nad jeziorem Warnowskim, nie ma nowoczesnych technologii. Za to panuje w nim ciepła, serdeczna atmosfera. Cieszą się nią goście potrafiący docenić wkład gospodarzy oraz ich preferowane wartości życia. Dotyczą one zwłaszcza świadomej promocji modelu uprawianej turystyki – tak zwanej „turystyki zielonej” (ekologicznej). Ważna jest tu symbioza z otaczającą przyrodą oraz świadomy i konsekwentny wybór stylu życia.

Nazwa i adres

Dom gościnny: Leżak na ganku
gospodarze: Pani Anna Paulus wraz z rodzicami – Marią i Zbigniewem

Adres: Warnowo 61b
Międzyzdroje – Warnowo, woj. zachodnio-pomorskie,
email: lezaknaganku@wp.pl

http://www.fajnewczasy.pl/oferta,Miedzyzdroje_-_Warnowo,kwatery_prywatne,19330.html

Historia i struktura działalności

Budowa domu w sercu Wolińskiego Parku Narodowego, nad jeziorem Warnowskim, to spełnienie marzeń jego właścicieli, aby zamieszkać w miejscu otoczonym szczególną ochroną Natura 2000 oraz ponownie pojawić się na terenach, które opuścili ponad 30 lat wcześniej. Dzięki tej inwestycji powrócili do znanych i cenionych miejsc oraz zdołali uciec od stresów i zgiełku dużych miast. Dom gościnny Leżak na ganku rozpoczął działalność turystyczną latem 2009 roku i prowadzony jest przez właścicieli.

Pani Anna z wykształcenia jest doradcą do spraw ekologii. Ważną była dla niej możliwość wkomponowania siedliska w otaczającą naturę i wieś Warnowo z szacunkiem i jak najmniejszą ingerencją lokalne środowisko.

W domu gościnnym Leżak na ganku nie ma nowoczesnych technologii, gdyż budżet i własne finansowanie na to nie pozwalają. Za to panuje w nim ciepła, serdeczna atmosfera. Cieszą się nią goście potrafiący docenić wkład gospodarzy oraz ich preferowane wartości życia. Dotyczą one zwłaszcza świadomej promocji modelu uprawianej turystyki – tak zwanej „turystyki zielonej” (ekologicznej). Ważna jest tu symbioza z otaczającą przyrodą oraz świadomy i konsekwentny wybór stylu życia. Zdaniem Pani Anny to zrównoważone podejście do środowiska gwarantują racjonalne, codzienne gesty i wybory:

  • wspieranie lokalnego rynku, poprzez miejscowe zakupy,
  • preferowanie zdrowia, naturalnych produktów a tym samym wspieranie odpowiedzialnych i przyjaznych dla środowiska producentów,
  • oszczędzanie wody i energii,
  • segregacja odpadków,
  • życie w dużej mierze z własnej produkcji warzyw,
  • konsumowanie lokalnej i sezonowej żywności,
  • pokonywanie jak najwięcej kilometrów rowerem lub pieszo.

Nie mniej istotne są:

  • docenianie piękna otaczającej nas przyrody,
  • dbanie o nią oraz dzielenie się naszą wiedzą i troską o nią z tymi, którzy chcą nas wysłuchać, a jest ich coraz więcej.

Przyjeżdżają tu ludzie dla których cisza, naturalne otoczenie mają niezastąpioną wartość. Chwalą sobie wystrój domu a także starania gospodarzy o komfort, estetykę oraz ekologiczne podejście. Nikt nie trafia tu przez przypadek – raczej są to goście z konkretnymi oczekiwaniami. Ktoś tego lata (2009) porównał ten dom do Domu nad rozlewiskiem. Był to cudowny komplement dla Pani Marii, która pasjonowała sie książką.

Walory przyrodnicze

Wieś Warnowo, w której znajduje się dom gościnny, leży w otulinie Wolińskiego Parku Narodowego. Jest to centralna część wyspy, na skraju Pojezierza Wolińskiego, od miasta Wolin oddalona o 12 km.
Jednocześnie jest to część obszaru, który obecnie ma status proponowanego przez polski Rząd jako specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie Wolin i Uznam, kod PLH320019. Powierzchnia tego obszaru mającego należeć do sieci Natura 2000 to 35132,9 ha.

Jak wskazuje nazwa opisywany obszar obejmuje dwie wyspy: Wolin i Uznam oraz pas płytkich wód przybrzeżnych o szerokości 500 m pomiędzy Karnocicami i Lubinem. Pomiędzy wyspami znajduje się cieśnina Świny. Linia brzegowa tej rzeki jest rozbudowana licznymi kanałami, wody śródlądowe zajmują 4% powierzchni obszaru. Występują torfowiska, trzcinowiska i olsy. Wzniesienia morenowe stanowiące środkowe części obu wysp okalają wydmy. Ponad 40 % powierzchni wysp jest zalesione, z czego na uwagę zasługuje charakterystyczna dla tego obszaru buczyna pomorska. Krajobraz urozmaicają jeziora i głazy narzutowe. Wśród bogatej flory wysp jest wiele gatunków prawnie chronionych, rzadkich, zagrożonych. Zidentyfikowano tu ponad 60 zbiorowisk roślinnych o naturalnym charakterze, z czego 31 z załącznika I Dyrektywy Siedliskowej, w tym liczne siedliska priorytetowe. Fauna reprezentowana jest m.in. przez 20 gatunków z załącznika II Dyrektywy Siedliskowej. Poza tym w Wolińskim Parku Narodowym prowadzi się hodowlę restytucyjną żubra.

Woliński Park Narodowy to nie jedyna forma ochrony przyrody w obrębie obszaru. Są tu także Rezerwaty Przyrody: Krasiborskie Paprocie oraz Łuniewo, a także liczne użytki ekologiczne i pomniki przyrody. Równolegle jest to obszar chroniony na mocy konwencji helsińskiej, dotyczącej Morza Bałtyckiego.

Znajduje się tu również obszar specjalnej ochrony ptaków sieci Natura 2000 o nazwie Delta Świny, kod: PLB320002. Ta ostoja ptaków o randze europejskiej ma powierzchnię 8286,1 ha i gniazduje tu 140 gatunków ptaków, z czego 26 gatunków znajduje się w Załączniku I Dyrektywy Ptasiej, a 6 gatunków wpisanych jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt.

Na terenie dzisiejszego Warnowa ludzie pojawili się już w epoce brązu oraz w okresie kultury łużyckiej. Na przełomie IX i X wieku na półwyspie jeziora funkcjonowało grodzisko. Pierwsza pisana wzmianka o zamku we wsi pochodzi z roku 1596. Do tej pory zachowały się liczne ślady budownictwa ludowego.

Przez Warnowo prowadzi międzynarodowy szlak rowerowy R-10 wokół Bałtyku. Jego polski etap obejmuje trasę: Świnoujście, Międzyzdroje, Warnowo, Kołczewo, Sierosław, a następnie Międzywodzie i Dziwnów. Przez wieś prowadzi również zielony „leśny” szlak pieszy o długości 16 kilometrów. Zaczyn Asię u Bram dyrekcji WPN w Międzyzdrojach, przebiega przez Rezerwat Pokazowy Żubrów, Warnowo, Jezioro Czajcze, Jezioro Kołczewo kończąc się na przystanku PKS Kołczewo.

Oferowane usługi

Dom gościnny Leżak na ganku zbudowany został w dużej mierze własnoręcznie i w miarę możliwości finansowych, pomyślany w sposób przyjazny środowisku. Uwagę przykuwa charakterystyczne, przemyślane oszklenie budynku. Duże okna od południowej strony domu, jak również oszklone drzwi gwarantują jak najwięcej naturalnego ciepła i światła słonecznego. Mały daszek wokół domu, pozwala dotrzeć do środka promieniom słońca zimą, (gdy jest ono nisko nad horyzontem) i zachować chłód w domu latem (gdy słońce jest wysoko daszek tworzy cień).

Dobra izolacja podłogi, oraz aktualnie realizowana izolacja dachu to kolejne cechy budownictwa pasywnego, które pozwalają oszczędzać energię potrzebną do użytkowania budynku. Piec drzewny, który ogrzewa cały dom i wodę to decyzja podjęta z myślą o preferencji dla energii odnawialnej. Drzewo do opalu pochodzi z miejscowego lasu, a woda ze studni.

Zewnętrzna izolacja domu i wybór farb z ekologicznym certyfikatem do malowania wnętrz maja na celu uniknięcie wszelkich zanieczyszczeń powietrza wewnątrz domu. Dodatkowo obiekt wyposażony jest wyłącznie w naturalne, drewniane meble lub meble nowoczesne, wyprodukowane w sposób przyjazny dla środowiska.

Cała powierzchnia 1800-metrowego terenu gospodarstwa ogrodzona jest drewnianym płotkiem, tak by subtelnie wkomponować się w klimat pięknego Warnowa. Meble ogrodowe pochodzą z pni ściętych przed paru laty topoli, które właściciele otrzymali od uroczych sąsiadów. Przylegający do domu ogródek wspomagany domowym kompostem rodzi obficie warzywa i owoce.

W budynku jest 5 pokojów a w każdym znajduje się informacja dla gości o konieczności ochrony otaczającego środowiska. Wszyscy goście czytają następujący komunikat:


Drodzy Państwo,

Pragniemy podzielić się z Państwem
naszym szacunkiem do otaczającej nas natury.
Jesteście Państwo w Wolińskim Parku Narodowym,
objętym szczególna ochroną i programem Natura 2000.
Prosimy pomóc nam dbać o nią kilkoma prostymi gestami:

  • oszczędnością wody i energii,
  • segregacją odpadków (szkło, plastik, papier, kompost),
  • zachowaniem ciszy i uprawianiem turystyki przyjaznej środowisku.

W naszym domu woda pochodzi ze studni,
a dom ogrzewany jest energią odnawialną,
poprzez użycie lokalnego drewna.
Staramy się używać naturalnych materiałów, tkanin, farb, tak by oferować zdrowe i komfortowe warunki
oraz dobrą jakość powietrza również wewnątrz domu.

Życzymy miłego i zdrowego wypoczynku.

Do dyspozycji gości w domu jest ogólnodostępna kuchnia, dostęp do TV oraz udogodnienia dla rodzin z dziećmi (na miejscu jest składane łóżeczko i wysokie krzesełko). Można tu również przyjechać z własnymi zwierzętami. Istnieje możliwość zamówienia śniadań, grillowania oraz organizacji ogniska.

W ofercie znajdują się przestrzenne pokoje dwu- i trzyosobowe z dużą osobną łazienką lub przylegający do domu apartament. Jasne i naturalne barwy wnętrz wraz z otaczającą roślinnością i widokiem na jezioro tworzą nastrój odpowiedni dla odpoczynku.

Lokalizacja domu gościnnego zachęca do wypraw pieszych i rowerowych. Warnowo, objęte ochroną Natura 2000 i otoczone lasami Wolińskiego Parku Narodowego wraz z zachowaną fauną i florą oraz wybrzeżem klifowym stanowią nie lada atrakcję i uprzyjemniają pobyt aktywnych turystów. W bliskiej odległości są Międzyzdroje i Wisełki o pięknej, czystej plaży, a w pobliskim jeziorze można powędkować.

Gospodarze zachęcają gości, by koniecznie wzięli ze sobą rowery. Jeden ze szlaków rowerowych, o długości 10 km, biegnie właśnie przez Warnowo, następnie Kołczewo i obręb leśny Karsibór. Dłuższa z tras prowadzi głównie terenami Nadleśnictwa Międzyzdroje, w pobliżu licznych jezior oraz miejscowości Wisełka. Atrakcją jest również poruszanie się kajakiem szlakami wodnymi. Potrzebny sprzęt można wypożyczyć m.in. w Wisełce.

Promocja

Pani Anna właśnie przygotowuje profesjonalną stronę internetową opisującą ofertę domu gościnnego i pełną pięknych zdjęć. Witryna powinna być gotowa na sezon letni 2010. Tymczasem informacje o Leżaku na ganku można znaleźć na internetowych portalach turystycznych. W użyciu są również gotowe wizytówki, które poprzez gości i znajomych gospodarzy trafiają do innych zainteresowanych osób. Również rekomendowanie kwatery znajomym i ich znajomym przyczyniło się do tego, że do Warnowa przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale również Niemcy i Francuzi.

Źródła: