Dolina Dolnej Noteci

W odległości kilku kilometrów od miasta Drezdenko, we wsi Kosin nad rzeką Noteć znajduje się powstały w sierpniu 2002 roku z inicjatywy prof. dr. Janusza Merskiego, rektora ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej z siedzibą w Warszawie, Ośrodek Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej gwarantujący aktywny wypoczynek w kontakcie z naturą. Ośrodek – będący miejscem obozów studenckich, jest otwarty dla wszystkich i specjalizuje się w turystyce aktywnej, zwłaszcza jeździeckiej, a także hipoterapii.

Nazwa i adres

Dolina Dolnej Noteci
Gmina Drezdenko. Ośrodek Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej Warsdom Sp. z o.o.

Turystyka konna w dolinie Noteci


Historia i struktura działalności

Ośrodek powstał w sierpniu 2002 roku z inicjatywy prof. dr. Janusza Merskiego, rektora ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej z siedzibą w Warszawie. Ośrodek – będący miejscem obozów studenckich, jest otwarty dla wszystkich i specjalizuje się w turystyce aktywnej, zwłaszcza jeździeckiej, a także hipnoterapii.

Walory przyrodnicze terenu

Miasto i gmina Drezdenko położone są w dolinie Noteci, na jest na skraju Puszczy Drawskiej i Noteckiej. Jest to teren o całorocznej atrakcyjności turystycznej. Na przełomie wiosny i lata szczególnie malownicze są ukwiecone skarpy północnego brzegu pradoliny Noteci – wspaniale punkty widokowe. Falisty teren przecinają głębokie wąwozy. W bukowych lasach znajdują niewielkie, czyste jeziora – Lubówko i Lubowo.

Na południe od Drezdenka rozpościera się, porastająca piaszczyste wydmy, Puszcza Notecka. Nadrzeczne tereny są siedliskiem licznych gatunków ptaków.

Charakterystyka Obszaru Natura 2000

Dominującym elementem krajobrazu jest szeroka pradolina Noteci. Liczne obniżenia wypełnione są misami jeziornymi. Dodatkowego uroku dodają im zalesione skarpy nadbrzeżne, zatoki, wyspy i półwyspy oraz bogactwo świata zwierzęcego, szczególnie ptaków. Atrakcją jest bogactwo grzybów i owoców leśnych.

O wysokich walorach przyrodniczych całej gminy świadczą utworzone rezerwaty przyrody. Na jej terenie występują również liczne starorzecza, szpalery nadrzecznych wierzb i topoli, kępy łozowisk i trzcinowisk, które stanowią w okresie wiosennym ważny szlak ptasich tras oraz są miejscem ich legowisk. Krajobraz dodatkowo cechują niewielkie wzniesienia, tak zwane pozostałości po wydmach, które porośnięte zaroślami są trudnymi do przebycia. Na północy rozciąga się silnie pofałdowany, poprzecinany głębokimi, krętymi wąwozami i wzniesieniami, morenowy obszar Puszczy Drawskiej z malowniczymi jeziorami.

Na terenie gminy Drezdenko występują następujące rezerwaty przyrody: „Lubiatowskie uroczyska” (faunistyczny), „Czaplenice” – na półwyspie jeziora Solecko (faunistyczny) z liczną kolonią czapli siwej; „Łabędziniec” – pięć wysp na jeziorze Solecko; „Czaplisko” – półwysep na brzegu jez. Łąkie (faunistyczny); „Jezioro Łubówko”(leśny). W pobliżu ‘ znajduje się Drawieński Park Narodowy. Atrakcją są jeziora śródleśne: Łubowo, Łubówko, Kosin Duży, Lubowo, Rąpino, Kosin Mały, Źródlane, Lubiatówko, Solecko, Solczyk, Gostomie, Łąkie, Staw Goszczanowski, Niewilno, Grotowskie, Płytkie, Glinki, Podgórne, Piersko.

Do najczystszych polskich rzek należy Drawa. – popularny szlak kajakowy.

Oferta turystyczna

Kosin – studium przypadku

W odległości kilku kilometrów od miasta Drezdenko, we wsi Kosin nad rzeką Noteć znajduje się powstały w sierpniu 2002 roku Ośrodek Turystyki i Rekreacji Jeździeckiej gwarantujący aktywny wypoczynek w kontakcie z naturą. Podstawową ofertą Ośrodka jest turystyka jeździecka. Ośrodek proponuje: naukę jazdy konnej; jazdę na lonży; jazdę samodzielną na ujeżdżalni; wyprawy w teren; przejażdżki bryczką’ przejażdżki „Ciuchcią Kosińską”. Dla gości zagranicznych zajęcia odbywają się w języku angielskim i niemieckim. Możliwe jest przebywanie w Ośrodku z własnym koniem, dla którego zapewniony jest hotel oraz fachowa opieka.

W ośrodku powstało ostatnio miasteczko westernowe z wszystkimi obiektami charakterystycznymi dla pejzażu Dzikiego Zachodu. Znajduje się tu m.in. siedziba szeryfa, saloon, bank. Centralnie położony parcours przeznaczony jest do rozgrywania konkurencji konnych „western & rodeo”, natomiast galeria służy jako miejsce wystaw i spotkań artystów.

Z racji swego położenia w pobliżu Noteci (szlak kajakowy) ośrodek stwarza możliwość uprawiania turystyki wodnej. Puszcza Notecka sprzyja uprawianiu turystyki pieszej lub rowerowej. W trakcie wędrówek po leśnych duktach natrafimy na rezerwaty i liczne pomniki przyrody. Zima można tutaj uprawiać narciarstwo śladowe. Bogactwo świata zwierzęcego pozwala na organizację „fotosafari”. W okolicznych lasach spotkać można: orła bielika, czaplę siwą, kormorany, bobry, borsuki, jenoty. Lasy obfitują w owoce i grzyby.

Promocja

Ośrodek promowany jest przez Lubuską Regionalną Organizację Turystyczną, Starostwo Powiatowe w Strzelcach Krajeńskich, miasto i gminę Drezdenko, a także na stronach internetowych – własnej oraz ALMAMER Wyższej Szkoły Ekonomicznej, która organizuje tu obozy studenckie.