Alba Racing Kennel to rodzinna firma zajmująca się hodowlą psów rasy Husky i psimi zaprzęgami, wykorzystywanymi do celów turystycznych. Firma ma swą siedzibę 2 km od Kuusamo, 25km od znanego wśród narciarzy kurortu Ruka i 50 km od Parku Narodowego Oulanka.
Nazwa i adres firmy
Alba Racing Kennel – firma hodowlano-turystyczna
Złożyciel: Alister Dunlop
Säväkäntie 10
93600 Kuusamo
prowincja Laponia (Lapland), północno-wschodnia Finlandia
Historia i struktura działalności
Alba Racing Kennel to rodzinna firma zajmująca się hodowlą psów rasy Husky i psimi zaprzęgami, wykorzystywanymi do celów turystycznych. Firma ma swą siedzibę 2 km od Kuusamo, 25 km od znanego wśród narciarzy kurortu Ruka i 50 km od Parku Narodowego Oulanka.
Założycielem Alba Racing Kennel jest Alister Dunlop, Szkot, którego hobby stanowiły psy oraz ich trenowanie w ciągnięciu zaprzęgów. Przybył do Finlandii w 2001 roku wraz ze swoimi trzema psami rasy Siberian Husky, aby pracować jako treser dla innego Szkota – Philipa Ross. Wkrótce Ali przekonał się, że Kuusamo to idealne miejsce dla psich zaprzęgów i zdecydował się zostać. Firmę tworzy założyciel wraz z rodziną. Współpracują z lokalnymi partnerami celem poszerzenia oferty, między innymi z ludnością Sami. Sami to ostatnia w Europie grupa rdzennych mieszkańców, stanowiąca w Finlandii mniejszość językową. Szacuje się, iż jest ich około 7.000, z czego większość zamieszkuje północne Lapland. Ich tradycyjnym źródłem utrzymania jest hodowla reniferów.
Kolejne trzy lata były trudne zarówno dla Aliego jak i jego dziewczyny Kati. Niewiele pracy, mało pieniędzy i ciągłe starania o polepszenie jakości hodowli. Ali komentuje: „Wydawaliśmy na siebie niewiele, zawsze myśleliśmy o psach: one jadły łososia, podczas gdy my jedliśmy makaron! Ale jeśli czułem się trochę przygnębiony lub zastanawiałem się, czy warto, wystarczyło podpiąć psy i zniknąć na szlaku. Wtedy wiesz, że życie ma sens!”
Do 2004 roku profil hodowli Philipa zmienił się, główną rasę Siberian Husky zastąpiła Alaskan Husky oraz krzyżówki Ogarów. Ali ukończył wtedy dwa średnio-dystansowe wyścigi psich zaprzęgów na czwartym miejscu i zdecydował się wraz z Kati założyć własną firmę. Oboje stanęli przed decyzją „teraz albo nigdy”, jako że wkrótce miał się narodzić ich synek – Luka.
Wreszcie, dzięki licznym pożyczkom, Alba Racing Kennel rozpoczęła swą działalność oferując m.in. wędrówki przy użyciu psich zaprzęgów (Husky Safari). Właściciel nie chciał, aby miejsce to stało się kolejną psiarnią, zorientowaną na turystów. „Chciałem podzielić się z klientami tym wszystkim, co znalazłem tu – w Finlandii, opowiadać o psach i wyścigach, starać się i dać gościom poczucie tego, jak to jest być musherem (zajmować się psami zaprzęgowymi zawodowo). Ludzie przyjeżdżają z mieszanymi uczuciami względem pracy psów, ale odjeżdżając już wiedzą, że zwierzęta są kochane, zadbane, odpowiednio trenowane i szczęśliwe”.
To, co stanowiło dla Aliego tylko hobby w Szkocji, w Finlandii stało się jego sposobem na życie. Od 2006 roku właściciel Alba Racing Kennel zdobywa czołowe miejsca w mistrzostwach psich zaprzęgów i stale poszerza ofertę swojej firmy. Organizuje wyprawy z psami Husky oraz zajęcia w Kuusamo-Lapland dla całych rodzin, zorganizowanych grup i pojedynczych osób gwarantując wysoką dbałość o klienta, bezpieczeństwo i osobiste zaangażowanie.
Firma Alba Racing Kennel jest członkiem sieci PAN Parks (Protected Area Network Parks) ustanowionej w latach 90-tych przez WWF. Ideą sieci jest promowanie europejskich parków narodowych o dobrze rozwiniętej infrastrukturze i usługach zrównoważonej turystyki. Wraz z lokalnymi partnerami Alba Racine Kennel jest zaangażowana w rozwój zrównoważonej turystyki na terenie Parku Narodowego Oulanka.
Walory przyrodniczo-turystyczne
Park Narodowy Oulanka leży w na granicy prowincji Oulu i Lapland (fińska część Laponii), na północ od Kuusamo. Powierzchnia parku wynosi 279 km2 i rozciąga się do granicy rosyjskiej, gdzie rozpoczyna się Park Narodowy Paanajärvi.
Park Oulanka przecina kilkanaście różnej długości szlaków zimowych, kajakowych i rowerowych, a na trasie znajdują miejsca do palenia ognisk z przygotowanym drewnem na opał. Istnieje możliwość spędzenia nocy w parku.
Oulanka jest unikatową mieszanką przyrody, znajduje się w północnej strefie borealnej. Szczyty sięgają 380 m n.p.m. a doliny rzeczne położone są na ok. 151 m n.p.m. Krajobraz tworzą głównie bory sosnowe i doliny rzeczne o rwących potokach. Z uwagi na przełom rzeki Oulanka, piaszczyste brzegi i rozległe trzęsawiska jest to najpopularniejsze w Finlandii miejsce pieszych wędrówek.
Różnorodność topograficzna – góry i doliny, bagna, torfowiska i podmokłe łąki – sprawia, że w tym rejonie pojawiają się gatunki, których zasięgi najczęściej nie pokrywają się. W tym jednym z niewielu miejsc współistnieją gatunki europejskie, arktyczne a nawet syberyjskie, mieszając się ze sobą na granicy występowania. Dlatego też Park Narodowy Oulanka należy do Sieci Natura 2000, zarówno jako obszar specjalnej ochrony ptaków jak i specjalny obszar ochrony siedlisk. Jego kod to: FI1101645.
Na terenie parku w stadach żyją prawie oswojone łosie, a na łąkach można obserwować motyle. Najbardziej niedostępne części parku są licznie zamieszkane przez orła przedniego i bielika. Poza mnogością gatunków zwierząt z powodu bogatego w wapń podłoża w parku można spotkać rzadkie okazy flory. Często występują chronione storczyki – symbol parku, w tym obuwnik pospolity. Wiosenne i jesienne powodzie umożliwiają pojawienie się takich gatunków jak dębik ośmiopłatkowy czy lepnica tatarska. Wzdłuż szlaków turystycznych przy poszczególnych roślinach znajdują się tabliczki informacyjne.
Inne atrakcje parku Oulanka to m.in.: słynny wodospad Kiutaköngäs, pięciometrowej wysokości skała Rupakivi, wznosząca się nad rzeką Savinajoki czy Kanion Oulanka (Oulangan kanjoni). Nad rzeką Aventojoki znajduje się formacja skalna o chropowatej powierzchni Ristikallio. Liczne katarakty (w tym Jyrävä na rzece Kitkajoki o spadku równym 9 metrów) urozmaicają krajobraz wszystkich rzek parku. Punkt widokowy Kallioportti pozwala podziwiać szlak Pieni karhunkierros i rzekę Kitkajoki. Turyści chętnie oglądają zabytki, jakie stanowi 7 mostów wiszących nad rzekami Oulankajoki i Kitkajoki. Znajdują się one nad stawem Savilampi, Przełomami Taivalköngäs, Niskakoski i Myllykoski oraz nad spokojnymi wodami Harrisuvanto.
Niedaleko znajduje się kurort Ruka, zlokalizowany przy Kole Podbiegunowym. Jest to jeden z najbardziej znanych, nie tylko wśród Finów, ośrodków narciarskich, oferujących również szeroką gamę działań przez cały rok. Zimowe wyprawy psimi zaprzęgami, obejrzenie wyścigów reniferów, dostarczą wrażeń na całe życie.
Jednak często głównym celem turystów jest stolica Laponii – turystyczne miasteczko Rovaniemi – gdyż osiem kilometrów dalej znajduje się Wioski Świętego Mikołaja. W samym Rovaniemi znajduje się Ośrodek Nauk Arktycznych i muzeum Laponii. Miejscowe restauracje serwują potrawę z renifera i likier z arktycznych poziomek.
Największym miastem w okolicy jest Kuusamo, główny ośrodek sportów zimowych. W ciągu roku odwiedza je nawet milion turystów. Odbywają się tu liczne międzynarodowe zawody, w tym narciarstwo biegowe, biatlon i skoki narciarskie.
Oferta
W hodowli można dowiedzieć się wszystkiego o trenowaniu psów rasy Alaskan Husky i wyścigach psich zaprzęgów. Wyprawy z psami ukazują prawdziwą arktyczną przyrodę w bezpieczny i przyjemny sposób.
Przykładowe wycieczki:
- Arktyczna przygoda – wycieczka całotygodniowa, w tym zwiedzanie farmy reniferów,
- Wędrówka nocna zakończona sauną i noclegiem w chacie z bali,
- Całodniowe safari z psami rasy Husky,
- Przejażdżki na rasie 10 i 20 km.,
- Przejażdżki na skuterach śnieżnych,
- Wędkowanie na oblodzonych jeziorach,
- Narciarstwo biegowe,
- Piesze wędrówki po górzystych terenach.
Wszystkie wymienione przedsięwzięcia odbywają się przy pomocy wykwalifikowanych przewodników i są ukoronowane wspaniałym smakiem lokalnej kuchni (potrawy z łososia, renifera, łosia). Każdy zainteresowany, po uprzednim szkoleniu, może poprowadzić własne sanie zaprzęgnięte w cztery psy. Dla chętnych istnieje możliwość dwutygodniowego szkolenia i wzięcia udziału w dwudniowym średniodystansowym (ok. 100 km.) wyścigu psich zaprzęgów z czterema lub sześcioma psami.
Promocja
Firma dostarcza wyczerpujących informacji na temat swojej oferty, historii, wszelkiej działalności na własnej stronie internetowej. Właściciel od kilku lat z powodzeniem prowadzi własny blog, gdzie umieszcza liczne zdjęcia, aktualne opisy i podsumowania aktywności Alba Racing Kennel http://albaracing.blogspot.com/. Udział w różnych konkursach psich zaprzęgów, zwłaszcza podczas zdobywania czołowych miejsc, również przysparza hodowcom nie tylko fanów ale i klientów.
Źródła:
http://www.albaracing.net/ strona firmy
www.outdoors.fi – ekoturystyka w Finlandii
http://www.environment.fi/ strona fińskiego Ministerstwa ds. Środowiska
http://www.odyssei.com portal dla podróżników
http://eunis.eea.europa.eu/sites-factsheet.jsp?tab=3&idsite=FI1101645 baza danych różnorodności biologicznej EUNIS, Europejska Agencja Środowiska