Pensjonat Karczma, Czechy

Założony w 2001 roku pensjonat rozpoczął działalność od agroturystyki, stopniowo rozszerzał praktykę, oferując wyjazdy narciarskie dla szkół, zielone szkoły, ferie wiosenne w górach, pobyty bożonarodzeniowe i sylwestrowe, zgrupowania sportowców, wyjazdy integracyjne i szkolenia firm, bale i inne imprezy na życzenie.

Nazwa i adres firmymala fotka

Pensjonat Karczma
właściciele: inż. Richard Zapletal

Adres: Dolní Morava 21,
kod pocztowy 569 61
gmina Dolní Morava
Republika Czeska

+420 777 844 047 – restauracja
+420 775 625 847 – pensjonat

www.penzionkrcma.cz

Historia i struktura działalności

Założony w 2001 roku pensjonat rozpoczął działalność od agroturystyki, stopniowo rozszerzał praktykę, oferując wyjazdy narciarskie dla szkół, zielone szkoły, ferie wiosenne w górach, pobyty bożonarodzeniowe i sylwestrowe, zgrupowania sportowców, wyjazdy integracyjne i szkolenia firm, bale i inne imprezy na życzenie.

Walory przyrodnicze

Penzion Krčma znajduje się w gminie Dolní Morava, leżącej w malowniczej dolinie pod masywem Kralickiego Sněžníka, nad brzegiem rzeki Moravy w jej dolnym biegu.

Ten bliski polsko-czeskiej granicy specjalny obszar ochrony siedlisk o nazwie: Králický Sněžník należy do sieci Natura 2000, kod CZ0530146. Jego powierzchnia wynosi 1726 ha.

Najwyższy szczyt masywu – Králický Sněžník wznosi się na wysokość 1423,7 m n. p. m. Pod względem geologicznym masyw zbudowany jest z wapieni i dolomitów. Atrakcją regionu są zjawiska krasowe – jaskinie (nacieki wapienne, stalaktyty i stalagmity) rozmieszczone głównie wzdłuż rzeki Morawy, np. Tvarožné díry czy Patzeltova jeskyně. W szacie roślinnej przeważają lasy iglaste oraz buczyny kwasolubne, w niewielkiej ilości występują tu las mieszany; obecne są także wrzosowiska, torfowiska oraz roślinność typu subalpejskiego i alpejskiego. Występuje tu 10 siedlisk wymienionych w dyrektywie siedliskowej, w tym 2 siedliska priorytetowe.
W 2005 roku przy wodospadzie Na Strašidlech znaleziono stanowisko mchu z załącznika II Dyrektywy siedliskowej- bezlist okrywowy Buxbaumia viridis. Szczególnie interesującym miejscem jest droga lawiny w okolicy źródła rzeki Morawy, gdzie dochodzi do przecinania się występowania gatunków leśnych z wysokogórskimi. Endemitem jest ślimak pomrów błękitny Bielzia coerulans.

Także świat fauny reprezentowany jest przez wiele interesujących gatunków chronionych. Zalicza się do nich kozica górska Rupicapra rupicapra jako gatunek introdukowany, w jaskiniach zimuje wiele gatunków nietoperzy, ryjówka górska Sorex alpinus i koszatka Dryomys nitedula. Wśród ptaków pojawiają się tu siwerniak Anthus spinoletta, cietrzew Tetrao tetrix, jarząbek leśny Bonasa bonasia i płochacz halny Prunella collaris.

Oferta

Obiekt Penzion Krcma oferuje zakwaterowanie oraz restaurację. Pensjonat założony w 2002 roku utrzymuje charakter rodzinny, w budynku o architekturze wiejskiej. Szczególnie chętnie odwiedzany jest przez narciarzy, snowboardzistów, amatorów kolarstwa, narciarstwa biegowego i turystyki pieszej. Restauracja wraz z pizzerią dysponuje miejscami dla 60 osób i oferuje oddzielny salonik dla 15 osób. W czasie ciepłej pory roku ilość miejsc powiększa się o 80 na krytym tarasie z dużym grillem. Oferuje 35 łóżek w pokojach 4-6-osobowych z łazienkami. Wyżywienie może być dostępne w postaci wybranych posiłków lub całodniowe.

Charakter środowiska Gminy Dolní Morava umożliwia aktywne spdzanie czasu (tzw. outdoor activities) przez cały rok. W okresie zimowym staje się ona ważnym ośrodkiem narciarstwa zjazdowego i snowboardingu. 200 metrów od pensjonatu znajduje się boisko do piłki nożnej, korty tenisowe i boiska do siatkówki i siatkonogi (połączenie siatkówki, tenisa i piłki nożnej). Obok jest centrum wellness – basen, jakuzzi, sauna, łaźnia parowa, aromaterapia, solarium, masaż i centrum fitness. Okoliczna przyroda zachęca do wycieczek rowerowych, pieszych i konnych, oferuje możliwość grzybobrania. Wieś Dolní Morava jest znanym ośrodkiem turystycznym w sezonie letnim i zimowym. Jest idealnym punktem wypadowym dla turystyki pieszej i rowerowej w okolicy Králickiego Sněžníka. W zimie jest ośrodkiem sportów zimowych z wieloma kilometrami tras zjazdowych o każdym stopniu trudności, włącznie z najbardziej stromą czarną trasą w Republice Czeskiej. Dla snowboardzistów przygotowano unikalny Flow Park.

Promocja

Pensjonat posiada obszerną, starannie wykonaną stronę internetową oferującą wszystkie potrzebne informacje. Pan Richard Zapletal uważa, że bezpośrednie sąsiedztwo obszaru Natura 2000 jest atutem dla działalności tego typu. Gwarantuje ono zachowanie naturalnych walorów przyrodniczych, zapewnia warunki do wypoczynku w czystym środowisku.