Pensjonat "Eko Art", Bułgaria

Motto gospodarzy Eko Art to “Żywność ekologiczna w naturalnym, artystycznym środowisku”. Eko Art to dwugwiazdkowy pensjonat znajdujący się w sąsiedztwie Parku Narodowego Central Balkan. Można tu odpocząć pośród przyrody, z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Nazwa i adres firmy

Pensjonat Eko Art.,
Gospodarze: Velichka Gankovska i Encho Gankovski

Hristo Botev 44
5648 Drashkova poliana, obok Apriltsi
obwód Lovech, środkowa Bułgaria

http://www.bgglobe.net/ecoart.html

Historia i struktura działalności

Pensjonat Eko Art prowadzą państwo Gankovscy, artyści głęboko związani z górami i przyrodą. Jako baza turystyczna Eko Art funkcjonuje od 2003 roku, wcześniej (od ok. 1985 roku) był to dom z pracownią ceramiki. Pomysł na tego typu działalność jest kontynuacją tradycji rodzinnych oraz wynika z wcześniejszych doświadczeń – pracy w muzeum. Nie bez wpływu było również zamiłowanie gospodarzy do przyrody, gór oraz chęć dzielenia się swoimi zainteresowaniami z innymi.

Właściciele dołączyli do bułgarskiego stowarzyszenia alternatywnej turystyki oraz do stowarzyszenia „Stara Planina”. Otrzymali certyfikat PAN Parks oraz certyfikat „Zelena Kaszta” (zielony dom) stowarzyszenia turystyki alternatywnej.

Na początku Eko Art oferował 6 noclegów w 3 pokojach i tradycyjną kuchnię regionalną – dania przygotowywane osobiście przez właścicielkę na bazie produktów z własnego ogrodu, z wykorzystaniem dawnych domowych przepisów. Odwiedzający cieszyli się spacerami wysokogórskimi, mogli się zapoznać z historią regionu, oglądać rzadką i zagrożoną roślinność oraz zwierzęta. Pani Gankovska pokazywała swoją kolekcję zdjęć, zachęcając gości do wycieczek (m.in. do Trojanskija Manastir), dzieliła się swoją wiedzą na temat hodowli roślin w ogrodzie. Pan Encho Genkowski prowadził zajęcia z ceramiki (najpierw wyłącznie dla dorosłych), oprowadzał odwiedzających po swoim atelier a także sprzedawał własne wytwory ceramiczne.

Oferta stopniowo ulegała zmianie. Gospodarze poszerzali i urozmaicali dotychczasowe możliwości. Pojawiły się zajęcia garncarskie dla małych dzieci, oprowadzanie turystów, uprawiających sporty ekstremalne, narciarstwo biegowe, wędkarstwo, grzybobranie, zajęcia z fotografii. W domu dla gości zaczęto świętować co rok bułgarskie święto Sirni Zagovezni czyli prawosławny Wielki Post. Od 2003 roku właścicielka rezygnując ze swojej drugiej pracy w muzeum skupiła się wyłącznie na prowadzeniu willi, opowiada o właściwościach miejscowych ziół, chętnie wymienia się przepisami kulinarnymi. Właściciel prowadzi zajęcia z małymi dziećmi, oprowadza po willi zagranicznych gości, w tym grupy do 15 osób. Co roku do pensjonatu przyjeżdża dwunastoosobowa grupa studentów z Anglii na 10-cio dniową wymianę. Gospodarze opiekują się psem, hodują kury i mają dużo piskląt. Obecnie dobudowywany jest pokój gościnny w dużym ogrodzie. W planach jest również kupno rowerów.

Państwo Gankovscy współpracują ze znajomymi, którzy prowadzą zajęcia z tkactwa i obróbki drewna. Mają też do kogo zwrócić się w sprawie transportu w razie potrzeby.

Finansowanie przedsięwzięcia odbywa się wyłącznie z własnych środków właścicieli. Nie skorzystali oni z dofinansowania unijnego ani z oferty PAN Parks. Nigdy nie mieli zamiaru zaciągać kredytu na dużą rozbudowę ich willi, przez wzgląd na korupcję.

Opis przyrodniczo-turystyczny

Park Narodowy Bałkanu Środkowego jest położony w środkowej części Bułgarii, obejmuje powierzchnię: 71,669.5 ha i rocznie jest odwiedza go nawet 55 tysięcy osób, w większości Bułgarów. Park Narodowy to w 61% tereny zalesione oraz w 39% wysokogórskie łąki i pastwiska. Położony jest w rejonie alpejskim i obejmuje najwyższy punkt gór Centralnej Starej Planiny. Ze względu na swoją ciekawą charakterystykę przyrodniczą obszar Parku Narodowego Bałkanu Środkowego jest obecnie (2010 rok) w fazie wyznaczania i, zgodnie z bułgarską Ustawą o Bioróżnorodności, jest ujęty w wykazie obszarów Natura 2000 jako zarówno obszar specjalnej ochrony ptaków jak i specjalny obszar ochrony siedlisk, kod: BG0000494.

W krajobrazie parku odznaczają się łąki wysokogórskie, pionowe skałki i głębokie kaniony, oraz wodospady. Spośród licznych szczytów około 20 znajduje się na wysokości ponad 2000 metrów n.p.m. Większość parku stanowią stuletnie lasy, w których występują: buk, świerk, jodła, grab i dąb bezszypułkowy. Na terenie parku zidentyfikowano występowanie ponad 50% flory Bułgarii, w tym 10 gatunków i 2 podgatunki endemiczne – nigdzie indziej na świecie. Ponad 130 roślin wyższych i zwierząt napotkanych w Central Balkan National Park wymienione jest w Bułgarskiej i Światowej Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Leżące w słonecznej dolinie Apriltsi jest atrakcyjnym miejscem dla turystyki górskiej. Cechuje się wspaniałym i od lat niezmiennym naturalnym krajobrazem. Bliskie sąsiedztwo wysokich gór (szczyt Botev 2376 m.), zielone stoki i słoneczne plateau w samym sercu gór to pożądane miejsce rekreacji dla osób w każdym wieku. Warto odwiedzić blisko położony jeden z dziewięciu rezerwatów przyrody – rezerwat biosfery „Severen Djendem”.

W Klasztorze Świętej Trójcy W Novo Selo, spalonym i odrestaurowanym, przechowywane są starożytne manuskrypty i stare drukowane księgi. Miejsce to, wraz z cichym podwórzem i kostnicą jest chętnie odwiedzane przez turystów. Historyczne i duchowe wartości życia Bułgarów są zachowane muzeum etnograficznym, budynku – Pomniku Powstania w Novo Selo. Cały obszar Apriltsi obsypany jest pomnikami na cześć bohaterów Powstania w Novo Selo, do których prowadzi wiele szlaków górskich.

Około 20 km na północny-wschód od Apriltsi i 4 km od wsi Batoshevo zlokalizowany jest kolejny interesujący obiekt: Klasztor Batoshevo, zbudowany w XIII wieku za czasów bułgarskiego cara Michaiła Asen (1248-1258). Po zniszczeniu został odbudowany w 1869 roku i udekorowany ikonami. Od tego czasu klasztor jest bułgarskim strażnikiem wiary.
Tradycyjne imprezy i uroczystości w Apriltsi są ściśle związane z historią i życia lokalnej ludności. Wiele imprez odbywa się w mieście co roku. Najbardziej atrakcyjne są wśród nich zimowe wyścigi konne (kushii) w dzień Świętego Teodora, Dzień Producentów Owoców w marcu, imprezy wielkanocne, rocznice w Powstania w Novo Selo w maju, 24 maja – Dzień alfabetu słowiańskiego i kultura bułgarskiej.

Oferta

Eko Art to dwugwiazdkowy pensjonat znajdujący się w sąsiedztwie Parku Narodowego Central Balkan. Można tu odpocząć pośród przyrody, z dala od zgiełku wielkiego miasta. Lokalizacja budynku sprawia, iż jest on świetną bazą do wycieczek górskich, polowania, zbierania ziół, grzybów czy dzikich jagód. Eco Art poza ciepłem i przytulnymi wnętrzami oferuje: otwarty basen, w pełni wyposażony aneks kuchenny z kominkiem, grill, kącik dla dzieci, parking strzeżony, TV.

Dwupoziomowy budynek Eko Art to dysponuje jednym dwuosobowym i dwoma trzyosobowymi przytulnymi pokojami do wynajęcia. Można z nich wygodnie korzystać o każdej porze roku. Do dyspozycji gości na każdym piętrze znajduje się osobna łazienka z WC. Gospodarze podają żywność ekologiczną oraz częstują brandy domowej roboty. W przydomowym ogrodzie rosną warzywa i owoce, z których goście mogą samodzielnie przyrządzać potrawy. Gospodarze oferują również własny transport w okolicach pensjonatu.

Nazwa gospodarstwa Eko Art wskazuje, że w ofercie znajdują się możliwości spędzenia wolnego czasu w sposób twórczy i bliski przyrodzie. Motto gospodarzy Eco Art to “Żywność ekologiczna w naturalnym, artystycznym środowisku”. I tak poza naturalnym otoczeniem gościom oferuje się zajęcia artystyczne. Są one prowadzone przez gospodarzy, artystkę fotografa Velichkę Gankovską oraz mistrza ceramiki Encha Gankovskiego.

Zajęcia z garncarstwa obejmują:

 • kurs tradycyjnej i nowoczesnej ceramiki, prowadzone w specjalnym atelier,
 • kształtowanie umiejętności technicznych niezbędnych do modelowania gliny,
 • dekorację,
 • wypalanie gotowych wyrobów.
 • pokazy dla dzieci i dorosłych

Na kurs fotografii składają się:

 • kształtowanie podstawowych umiejętności technicznych,
 • foto-safari – fotografowanie unikalnych krajobrazów przyrodniczych (górskie widoki, wodospady i rzadkie okazy roślin, a także zwierzęta)
 • zwiedzanie i fotografowanie zabytków historycznych i kulturowych w regionie.

Część “eko” oferty Eko Art to możliwość ekologicznej turystyki. Gospodarze organizują:

 • górskie wycieczki z przewodnikiem i pikniki,
 • wycieczkę do klasztoru Troyan,
 • wycieczkę do rezerwatu architektonicznego “Staro Stefanovo”,
 • łowienie ryb,
 • zbieranie grzybów.

Dla studentów w pensjonacie czeka specjalna oferta wakacyjna.

Promocja

Niestety w obecnej chwili (2010 rok) właściciele nie mają dobrego dostępu do internetu, z powodu trudności technicznych. Jednak mają w planach gdy tylko będzie to możliwe założyć własną stronę, pojawiać się licznie na portalach internetowych a nawet prowadzić własny blog. Reklama na terenie kraju opiera się m.in. na przynależności Eco Art. Do różnych stowarzyszeń turystycznych, przede wszystkim „Zelena Kaszta” (zielony dom).

Źródła:
http://www.visitcentralbalkan.net/index.php?l=1&s=2&c=88&o=1296
http://www.bgglobe.net/ecoart.html
http://www.balkantravellers.com/en/read/article/964
http://www.staraplanina.org/engl/aprilci.php
http://www.natura.org/natura2000management/bg_central_balkan.html
http://www.visitpanparks.org/parksearch/details?id=48
http://www.centralbalkannationalpark.org/en/central_balkan_national_park_main.phtml