Gospodarstwo agroturystyczne Romanówka

Ośrodek wypoczynkowy „Romanówka” leży wśród wzgórz, łąk oraz lasów i to sprawiło, że Pani Joanna wraz z mężem zdecydowała się tam zamieszkać w roku 2007, a od maja 2008 roku przyjeżdżają tu goście. Dom stoi u podnóża góry Sędzisz zwanej Łysą Górą, skąd rozciągają się przepiękne widoki

Nazwa i adresmala fotka

Gospodarstwo agroturystyczne: „Romanówka”
gospodarze: Joanna i Paweł Smolińscy

Romanowo 27, 57-360 Ołdrzychowice,
gm. Kłodzko, woj. dolnośląskie;

adres internetowy: www.romanowka.pl.tl

Historia i organizacja działalności

Ośrodek wypoczynkowy „Romanówka” leży wśród wzgórz, łąk oraz lasów i to sprawiło, że Pani Joanna wraz z mężem zdecydowała się tam zamieszkać w roku 2007, a od maja 2008 roku przyjeżdżają tu goście. Dom stoi u podnóża góry Sędzisz zwanej Łysą Górą, skąd rozciągają się przepiękne widoki. Bezpośredni kontakt z przyrodą, pachnące macierzanką i tymiankiem łąki, czyste powietrze oraz cisza to oferta wynikająca z uwarunkowań środowiskowych terenu. „Romanówka” jest miejscem, gdzie turyści mogą odpoczywać w domowej atmosferze, blisko przyrody.

Ośrodek wypoczynkowy „Ramówka” to firma rodzinna, prowadzona przez Panią Joannę Smolińską oraz jej męża Pawła. Swoje zainteresowania i pasje gospodarze wykorzystali jako sposób na życie. Zamiłowanie do zwierząt sprawiły, że Pani Joanna w swym gospodarstwie ma sporo czworonogów, a miła atmosfera, kozie mleko, sery własnej produkcji oraz świeży chleb sprawiają, że można poczuć się jak we własnym rodzinnym domu.

Ponadto Pani Joanna wraz z mężem i grupą przyjaciół utworzyła Stowarzyszenie Miłośników Krowiarki. W najbliższej przyszłości pragnie utworzyć ścieżkę przyrodniczą zawierającą oznakowanie, tablice obiektów chronionych, w tym także zwierząt i roślin.

Walory przyrodnicze

Romanowo leży na specjalnym obszarze ochrony siedlisk, należącym do sieci Natura 2000. Obszar ten to Pasmo Krowiarki kod PLH020019 o powierzchni ok. 2515 ha. Dominują tutaj lasy (ok. 75% powierzchni) oraz łąk i pastwisk (ok. 10%). Mimo niewielkiej powierzchni na terenie Krowiarek występuje mozaika typów siedlisk. Związane jest to z występowaniem flory charakterystycznej dla podłoża wapiennego, unikalnego na tym terenie.

Występuje tu 13 typów siedlisk z zał. I Dyrektywy Siedliskowej, zajmujących w sumie około 50% powierzchni obszaru. Spotkać można 3 gatunki nietoperzy a także 13 gatunków roślin zagrożonych i liczne bezkręgowce, czasem występujące wyłącznie tutaj w Polsce.

Najbardziej wysunięta na południe część obszaru pokrywa się ze Śnieżnickim Parkiem Krajobrazowym (28 800 ha, 1981). Brak rezerwatów przyrody na tym cennym obszarze jest następstwem eksploatacji marmurów, jaka ma miejsce na terenie Krowiarek.

Okolica góry Sędzisz, w dolinie Piotrówki świetnie nadaje się na wędrówki piesze, wyprawy rowerowe oraz do obserwacji fauny i flory. Spotkać tu można między innymi bociana czarnego, zobaczyć zimowity.

Oferowane usługi

Przez cały rok oferuje się tu zakwaterowanie, wynajem sprzętu, jak również usługi przewodnickie i różnorodne atrakcje. Udogodnieniem jest możliwość odbioru przez gospodarzy gości ze stacji PKP lub dworca PKS.
W Romanówce jest 13 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3 i 4 osobowych z łazienkami. Nie można wykupić posiłków, ale dostępny jest w pełni wyposażony aneks kuchenny z jadalnią, a także grill na zewnątrz budynku. Do skosztowania są : domowej produkcji kozi ser, mleko oraz świeżo upieczony chleb.

Poza tym na miejscu można skorzystać z internetu, telewizji satelitarnej, atlasu do ćwiczeń a także pograć w ping-ponga. Wieczory można spędzać w sali z kominkiem lub przy ognisku biesiadując w rodzinnej atmosferze. Goście mogą również za dodatkową opłatą zwiedzić okolicę samochodem terenowym a nawet postrzelać z wiatrówki. Na terenie obiektu znajduje się parking.

Pani Joanna jest przewodnikiem i chętnie pomaga turystom w wyborze godnych uwagi szlaków oraz atrakcji turystycznych znajdujących się w Kotlinie Kłodzkiej. Wraz z mężem organizuje turystom wyprawy w przepiękne tereny objęte programem Natura 2000. Gospodarze udostępniają turystom oraz wszelkiego rodzaju przewodniki, aby dokonać wyboru spośród najbardziej interesujących szlaków. Liczne polne drogi zachęcają do jazdy rowerem, dlatego Pani Joanna chętnie wypożycza gościom rowery górskie i jeździ razem z grupą.

Wśród interesujących miejsc w okolicy gospodarze zachęcają do zwiedzenia:

  • Międzygórza z Rezerwatem „Wodospad Wilczki”,
  • Góry Iglicznej, gdzie znajduje się Sanktuarium Marii Śnieżnej,
  • Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie o unikalnej szacie naciekowej, bogatej w stalaktyty i stalagmity, kaskady i draperie kalcytowi,
  • kopalni uranu znajdującej się blisko jaskini,
  • kopalni złota w Złotym Stoku z podziemną trasą turystyczną i szeregiem dodatkowych atrakcji zwłaszcza dla dzieci (odlewanie złota, wspinaczka po sztucznej ścianie, podziemny spływ łodzią),
  • Szczelińca Wielkiego i Błędnych Skał w Górach Stołowych,

Na tych co lubią spacerować po górach długimi godzinami, czeka Śnieżnik 1425n.p.m., Czarna Góra 1205 n.p.m., Trójmorski Wierch 1175n.p.m., i liczne szlaki. Zimą oferta zakwaterowania w Romanówce jest szczególnie atrakcyjna dla miłośników białego szaleństwa, gdyż w odległości 25km od gospodarstwa znajduje ośrodek sportów zimowych czarna góra.

W okolicy znajdują się znane uzdrowiska Lądek Zdrój, Polanica Zdrój, Kudowa Zdrój gdzie skosztować można leczniczej wody, pospacerować po parkach zdrojowych i podziwiać architekturę zabytkowych Pijalni wód mineralnych oraz sanatoriów.

Pani Joanna należy do osób które dbają o swojego gościa, któremu gwarantuje miłą obsługę oraz zapewnia prawidłowe podejście do przyrody.

Promocja

Aby zachęcić turystów do pobytu w ośrodku i zwiedzania pięknej okolicy Pani Joanna ma stronę internetową w języku polskim jak również w angielskim. Znajdują się opisy oferowanych usług, galeria zdjęć oraz możliwość szybkiego i wygodnego zarezerwowania pobytu.

Strona zawiera także informację dotyczące obszaru chronionego, polecane obiekty na które warto zwrócić uwagę oraz mapę umożliwiającą szybki i łatwy dojazd.